První vrtulník odstartoval před 105 lety ve Francii

12.11.2012

    Paříž/Praha 12. listopadu (ČTK) - Před 105 lety, 13. listopadu 1907, se ve francouzském Lisieux poprvé v historii letectví vznesl do vzduchu vrtulník s posádkou. Úspěšným konstruktérem byl francouzský obchodník s bicykly Paul Cornu, jehož "létající bicykl" se dvěma vrtulemi z jízdních kol se vznesl kolmo vzhůru. Ve vzduchu vydržel pouhých dvacet vteřin. 
 
 
    K ekvilibristice, kterou předvádějí současné stroje, měl první vrtulník více než daleko. Cornův převratný vynález připomínal na první pohled obrovský hmyz či prapodivný kočárek se dvěma rotory. To byly vrtule o průměru šest metrů, jejichž střed tvořilo kolo z bicyklu, k němuž byly přivázané dvě lopatky. Vrtule se otáčely pomocí řemene o délce 22 metrů, a to na různé strany, aby zabránily otáčení stoje kolem vlastní osy. Odvážný pilot, kterým byl sám konstruktér Cornu, neměl ani možnost měnit směr letu. Přes tyto nikterak oslnivé parametry vstoupil experiment provedený poblíž severofrancouzské obce Lisieux do dějin letectví. 
 
    Princip létání za pomoci rotujících nosných ploch byl však znám již mnohem dříve. Za autora prvního návrhu vrtulníku bývá často označován italský umělec a vynálezce Leonardo da Vinci, ale ani on nebyl úplně originální. Už před ním se totiž vyráběly jednoduché vrtulníky v Číně, kde sloužily jako hračky. 
 
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka