Letecká firma SAS bojuje o přežití, propustí 800 lidí

12.11.2012

 

    Stockholm 12. listopadu (ČTK) - Ztrátová skandinávská letecká společnost SAS dnes představila plán na snížení nákladů, který má pomoci zabránit kolapsu podniku. Plán zahrnuje zrušení 800 pracovních míst, snížení mezd a prodej aktiv. Firma se rovněž snaží získat nové půjčky. 

    Společnost SAS, která zaměstnává kolem 15.000 lidí, od roku 2007 ani jednou nevykázala celoroční zisk. Firma se potýká s ostrou konkurencí ze strany nízkonákladových leteckých přepravců, jako jsou například aerolinie Ryanair. 

    SAS se nyní snaží získat půjčku kolem 3,5 miliardy švédských korun (deset miliard Kč) od sedmi bank a vlád Švédska, Dánska a Norska, které jsou akcionáři podniku. Podmínkou úvěru je však uzavření dohody o snižování nákladů s odbory a v některých zemích také souhlas parlamentu, napsala agentura Reuters. 

    "Vím, že žádáme zaměstnance o hodně, ale jiná cesta neexistuje. Doufám, že naši věrní zaměstnanci jsou ochotni bojovat o přežití SAS," uvedl generální ředitel podniku Rickard Gustafson. 

    Minulý týden ohlásila plány na snižování nákladů španělská letecká společnost Iberia. Ta hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 4500 pracovních míst, což odpovídá téměř čtvrtině její celkové pracovní síly. Zaměstnanci Iberie se však proti restrukturalizačnímu plánu postavili a jsou připraveni stávkovat.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka