Osmačtyřicítka letěla stokrát

09.11.2012

 

Cestující na dalekých mezikontinentálních linkách si možná již v budoucích desetiletích budou v dálkových dopravních letounech s velmi širokým trupem-samokřídlech - užívat dosud nevídaný komfort. 

Jak bude takový nevšední velký supermoderní dopravní letoun budoucnosti vypadat, měli možnost letečtí novináři zhlédnout po jubilejním stém zkušebním letu velmi nevšedního letounu v Kalifornii ve zkušebním leteckém středisku Dryden Flight Research Center. Zkušební samokřídlo X-48C Blended Wing Body, BWB, poháněné dvěma „turbojety“ o tahu motoru 0,22 kN, postavené pro NASA firmou Boeing, totiž koncem října nad zmíněnou lokalitou absolvovalo od sedmého srpna již devadesátý devátý a stý úspěšný zkušební let. 

Zajímavé je, že  zdaleka nejde o první velmi úspěšné Boeingovo „dopravní“ samokřídlo, první verze BWB, X48B absolvovala v letech 2007-2010 bez problémů 92 zkušebních letů. Nelze tedy vyloučit, že v historicky dohledné době se tisíce cestujících během jediného letu nebudou pohybovat v dosavadním poměrně úzkém,byť například u A380 dvoupodažním trupu airlineru, ale ve velmi širokém trupu dopravního samokřídla, které bude navíc dík velmi omezené spotřebě pohonných hmot disponovat téměř neomezeným doletem. 

Navíc konstruktéři nevšedních nových dopravních letounů vědí, že hluk,vydávaný za letu jeho motory, bude minimální.Zajímavé je, že první pokusná, většinou bezmotorová samokřídla postavili němečtí letečtí konstruktéři bratří Hortenové již před druhou světovou válkou. Průkopníkem samokřídel, určených k vojenskému využití, byl americký letecký konstruktér Jack Northrop.

--

Pramen

www.flugrevue.de/de/technik/blended-wing-body-x-48-absolvierte-den-100-Testflug.103311.htm Blended Wing Body absolvierte den 100.Testflug

 

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka