Pásma chránící letadla před útoky laserem budou široká 20 km

08.11.2012

    Praha 7. listopadu (ČTK) - Bezpečnostní pásma chránící piloty dopravních letadel před oslňováním laserem budou široká 20 kilometrů. Počítá s tím opatření, které vydal Úřad pro civilní letectví (ÚCL). Stanoví dvě ochranná pásma, v nichž bude používání laserových přístrojů přesahujících určitý výkon podmíněné souhlasem úřadu. V zóně nejbližší letišti bude zakázáno použití i běžně dostupných laserových ukazovátek, řekl dnes ČTK Teodor Baláž z University obrany v Brně, který se problematikou dlouhodobě zabývá.

    Opatření má zabránit stále častějším případům, kdy jsou piloti přistávajících letadel úmyslně oslňováni laserovým paprskem.

    "Při oslnění v noci trvá adaptace zraku řádově 20 až 25 vteřin," popsal nebezpečí útoků laserem na přistávající letadla inspektor leteckého provozu na pražském letišti ve Kbelích Karel Burger. Během této doby pilot prakticky nic nevidí. Případy, kdy se zejména děti snaží zasáhnout letadla paprskem laserového ukazovátka, nejsou podle Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod nikterak výjimečné. Jen za prvních devět měsíců letošního roku si na ozáření kabiny stěžovalo 36 pilotů dopravních letadel.

    Pásmo s nejpřísnějším režimem má být obdélník široký osm kilometrů kolem přistávací dráhy letiště, jehož délka přesáhne 10 kilometrů za konce drah. V něm nesmějí být bez souhlasu ÚCL používány lasery silnější než 50 nanowattů na centimetr čtvereční. Ve druhém pásmu, které je od letiště vzdálené 20 kilometrů, mají podle opatření podléhat schválení úřadem zařízení s úrovní ozáření stokrát silnější než v prvním pásmu.

    To ale podle odborníků bude problematické. Opatření by tak bez schválení zakazovalo například používání přístrojů, které k práci potřebují geodeti. Dále neřeší situaci, kdy je dráha laseru krytá, což je i případ běžných laserů v CD a DVD přehrávačích. I ty by v prvním ochranném pásmu být používány nesměly.

    Aktuálně ÚCL vyhlásil ochranné pásmo v okolí pražského Letiště Václava Havla. Pokud k němu nedostane zásadní připomínky, mělo by začít platit po patnácti dnech. Podobné pásmo se připravuje na letišti v Brně, na letišti v Ostravě už vyhlášeno bylo.

    Problémů s definováním zakázaných laserových přístrojů si je ale úřad vědomý. Podle mluvčího Petra Navrátila připravuje výkladový materiál, který by měl být hotový během listopadu. Ten přesně stanoví, jaká zařízení budou schválení podléhat. Cílem opatření bylo podle Navrátila zvýšit bezpečnost letového provozu, a nikoliv nutit všechny majitele CD přehrávačů v širokém okolí letišť aby žádali ÚCL o povolení.    

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka