Turecko po dohodě zkontrolovalo náklad arménského stroje do Sýrie

08.11.2012

    Ankara 8. listopadu (ČTK) - Turecko dnes přinutilo k přistání arménské letadlo mířící do Sýrie s humanitární pomocí. Stroj přistál v Erzurumu na východě Turecka a týmy policistů a vojáků se psy prohledali jeho náklad. Zhruba po čtyřhodinové kontrole dostal stroj povolení pokračovat v letu do syrského Halabu, nic z nákladu na palubě nebylo zabaveno, oznámila agentura Reuters s odvoláním na letištní činitele.

    Nákladní letoun Antonov-12 směřoval do Halabu z arménského Jerevanu. Podle arménské letecké společnosti měl na palubě 15 tun potravin určených pro obyvatele města, v němž žije velmi početná, odhadem až stotisícová arménská komunita.

    Diplomatický zdroj citovaný agenturou Anadolu zdůraznil, že kontrola jeho nákladu byla "rutinní procedura", s níž arménský dopravce předem souhlasil, když před dvěma dny žádal o povolení k přeletu tureckého území.

    Turecko, které zpřetrhalo své vztahy s režimem syrského prezidenta Bašára Asada a dává najevo podporu syrským povstalcům, už použilo stejnou proceduru vůči arménskému letadlu 15. října. Po zkontrolování nákladu stroj dostal povolení pokračovat v cestě rovněž do Halabu.

    Turecký deník Hürriyet tehdy na své webové stránce oznámil, že Arménie s postupem vůči letadlu souhlasila, údajně na základě dříve uzavřené arménsko-turecké dohody týkající se letů do Sýrie.

    O týden dříve přinutili Turci k přistání syrské letadlo na lince Moskva-Damašek. Zabavili kontejnery, v nichž byla údajně munice ruské výroby určená syrské armádě. Moskva uvedla, že šlo o elektronické součástky pro radiolokátory a pochyby budil jen způsob dodání. Stroj pak po vyložení a s devítihodinovým zpožděním přistál v Damašku.

    Incident vyvolal diplomatický konflikt, který skončil vzájemným uzavřením vzdušného prostoru Turecka a Sýrie.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka