Čína testovala svůj druhý "neviditelný" letoun

01.11.2012

    Peking 1. listopadu (ČTK) - Čína provedla ve středu premiérový testovací let svého druhého bojového letounu, který nelze zachytit radary. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na fotografie zveřejněné dnes na internetu.

    Let stíhačky J-31 trval údajně necelých deset minut. Na snímcích předních čínských vojenských webových stránek mil.huanqiu je patrný letoun stealth ve vzduchu poblíž severovýchodního města Šen-jang, kde byl stroj také vyroben. Podvozek má letoun na fotografii ještě vytažený. Podle listu Global Times "neviditelný" letoun doprovázely při testu dvě čínské stíhačky J-11.

 


    Čínská média označila test za úspěch. List China South Morning Post zdůraznil, že Čína je teprve druhou zemí po Spojených státech, která vyvinula dva různé typy letounu stealth páté generace.

    Odborníci uvedli, že stíhačka J-31 je menší verzí prototypu J-20, který byl testován loni v lednu v jihozápadním městě Čcheng-tu. Zkouška byla tehdy naplánována na den, kdy se tehdejší americký ministr obrany Robert Gates setkal v Pekingu s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.

    Oba stroje mají podle expertů design letounů stealth, ale jejich kvality, co se týče senzorů, pláště pohlcujícího radarové záření a dalších klíčových faktorů, zůstávají neznámé.

    Andrei Chang, šéfredaktor vojenského měsíčníku Kanwa Asian Defence Monthly se sídlem v Kanadě, poznamenal, že čínský stroj J-31 je křížencem amerických letounů F-22 a F-35.

    Model J-31 by se měl stát hlavním čínským bojovým letounem pro export, ale také alternativou pro větší a podle předpokladů i dražší typ J-20. Podle agentury AP souběžný vývoj dvou sofistikovaných letounů svědčí o rostoucí síle čínského vojenského leteckého průmyslu.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka