Na vraku polského speciálu u Smolenska jsou prý stopy výbušnin

30.10.2012

    Varšava 30. října (ČTK) - Polští vyšetřovatelé prý našli na vraku polského prezidentského letadla u ruského Smolenska stopy výbušných látek. Bez udání zdroje to dnes napsal deník Rzeczpospolita. Polská vojenská prokuratura však tyto informace popřela.


    List tvrdí, že na troskách stroje, který se předloni v dubnu zřítil poblíž Smolenska, experti objevili známky nitroglycerinu a trinitrotoluenu. Tyto stopy se údajně našly i v okolí místa havárie.


    Letoun Tu-154 se zřítil při přistávacím manévru na smolenském letišti, kam chtěli piloti dosednout za velmi špatného počasí. Při nehodě zahynulo 96 Poláků z nejvyšších politických, vojenských a diplomatických kruhů včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky.


    Zpráva konzervativního deníku přiměla k reakci i premiéra Donalda Tuska. Ten prohlásil, že se ještě dnes sejde kvůli údajnému nálezu s generálním prokurátorem.


    Varšavská vojenská prokuratura však na dnešní mimořádné tiskové konferenci jakékoli nálezy výbušných látek popřela. "Není pravda, že by výsledky provedených zkoumání potvrdily přítomnost trinitrotoluenu či nitroglycerinu na částech vnitřku letadla nebo na křídle," citovala agentura PAP vojenského prokurátora Ireneusze Szelaga.


    Polští politici i veřejnost se od katastrofy přou o míře jejího zavinění. Radikální názory podporované částí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), vedené Kaczyńského bratrem Jaroslawem, tvrdí, že za nehodu nese odpovědnost Rusko a že mohlo jít o atentát.


    Vyšetřování však dosud nepřineslo jediný důkaz, který by takovou verzi podporoval. Pokud by se informace o výbušninách potvrdila, mohl by to být závažný posun.


    Někteří polští experti však jsou vůči zprávě o stopách výbušnin skeptičtí. "Hypotéza výbuchu je nesmyslná, nezakládá se na žádných faktech... Byl bych velmi opatrný," řekl zpravodajskému serveru Gazeta.pl tajemník polské Státní letecké rady Tomasz Hypki. Rzeczpospolita podle něj v minulosti už několikrát přinesla mylné informace o smolenské katastrofě.


    Stopy na vraku podle vyšetřovatelů mohou pocházet i z výbušnin z dob druhé světové války, kterých se v okolí místa havárie nachází velké množství.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

CRUSH

Odpovědět

Datum : 07.11.2012 17:41, Vložil : Zdenek Matejka

knblzcvfx bl.jkbluzfgioýžrářýeářž

Odpovědět

Datum : 01.11.2012 19:54, Vložil : Pif

V zahraničním tisku jsem se dočetl, že stopy výbušnin se v dané lokalitě dají najít všude jako následek těžkých bojů za 2.sv.války, v zemi se stále nachází spousta nevybuchlé a rozpadajíí se munice. Vypadá to jako další z řady vymodlených konspiračních teorií...

Ptákovina

Odpovědět

Datum : 31.10.2012 21:23, Vložil : Karel

Že odborný web šíří tuto bulvární ptákovinu, to je k zamyšlení. Co umělá mlha, falešné letadlo, popravy cesujících atd. toho se také dočkáme? Mimochodem důležitý svědek, borťák na polském Jaku, který hovořil s posádkou PAF101 se prý nedávno ve svém bytě oběsil. Přijdete s nějakou konspirační teorií?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka