Deloitte: Komerční letecký průmysl roste, obranný klesá

29.10.2012

    Praha 29. října (ČTK) - Globální letecký a obranný průmysl v prvním pololetí vykázal hrubý zisk 20 miliard dolarů, což představuje růst o 8,8 procenta. Za růstem však stojí především posilování komerčního leteckého průmyslu. Výnosy obranného průmyslu kvůli tlakům vlád na úspory v rozpočtech v prvním pololetí meziročně klesy o jedno procento a navázaly na pokles o 3,3 procenta v roce 2011. Uvádí to dnešní finanční zpráva společnosti Deloitte.

    Komerční letecký průmysl v prvním pololetí vzrostl o 14,9 procenta. Přispěla k tomu zejména rekordní produkce nových letounů s nízkou spotřebou pohonných hmot.


    Naopak obranný průmysl nadále klesá. "Výsledkem pokračujících tlaků na lokální rozpočty v jednotlivých ekonomikách, zejména v USA a v Evropě, jsou nižší rozpočty na obranu," shrnul důvody analytik Deloitte Tom Captain. Firmy v odvětví proto podle něj omezují náklady a zaměřují se na technologie v oblasti kybernetické bezpečnosti, inteligence, pozorování a průzkumu.


    Podle Deloitte je pro společnosti v leteckém a obranném průmyslu klíčové, aby se připravily na pokles zakázek státního obranného sektoru. Kromě snižování nákladů se dá podle analytiků očekávat posilování výroby pro civilní sektor. "Rozhodující bude posílení vývojových kapacit pro civilní sektor, jenž vlivem rostoucích cen pohonných hmot neustále hledá konstrukční řešení snižující hmotnost letadel a zvyšující jejich nákladovou efektivitu," uvedl Bronislav Pánek z Deloitte.


    Deloitte ve své analýze leteckého a obranného sektoru vycházela z finančních údajů 20 předních firem v odvětví k letošnímu 30. červnu. Společnosti zařazené do analýzy realizují 71 procent z globálních výnosů celého sektoru.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka