Írán má prý technologicky vyspělé bezpilotní letouny

29.10.2012

    Teherán 28. října (ČTK) - Bezpilotní letadlo, které v říjnu proniklo do izraelského vzdušného prostoru, nebylo zdaleka tak vyspělé, jako stroje jež má k dispozici íránská armáda. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský ministr obrany.


    "Technologie, kterou používal tento letoun...bezpochyby nebyla íranskou nejmodernější technologií," citovala agentura tvrzení ministra Ahmada Vahídího. Zmíněný stroj doletěl do vzdálenosti 55 kilometrů od izraelsko - libanonských hranic, než jej izraelská armáda sestřelila. Nad území židovského státu letadlo vyslala militantní islamistická organizace Hizballáh.


    Írán pravidelně vypouští do světa novinky o svých vojenských či technologických pokrocích, někteří analytici jsou však vůči spolehlivosti takových zpráv skeptičtí.


    Už v dubnu Írán oznámil, že začal stavět kopii amerického průzkumného bezpilotního letadla RQ-170 Sentinel, které Íránci získali po jeho pádu blízko afghánských hranic.


    Íránská prohlášení vyvolávají obavy zejména na straně Izraele, který je dlouhodobě hlavním terčem agresivních slovních výpadů ze strany íránských vůdců.


    Napětí v regionu je v poslední době způsobeno zvláště pokračováním íránského jaderného programu. Zatímco USA a Izrael se snaží docílit toho, aby Írán nebyl schopen vyrobit jadernou bombu, Teherán tvrdí, že chce obohacený uran používat pouze k mírovým účelům.


    V sobotu se prezident Mahmúd Ahmadínežád pokusil prezentovat svou zemi jako odvěkého strážce míru. Podle tamních médií prohlásil při oslavě na počest íránského námořnictva, že Íránci nikdy nebyli "národ agresorů, ale historie ukázala, že jsou velmi dobrými obránci".

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka