Irák má stále zájem o pořízení L-159, rozhovory budou pokračovat

11.10.2012

    Praha 11. října (ČTK) - Irák má stále zájem o české cvičné bitevníky L-159, uvedl dnes po jednání s předsedou irácké vlády Núrím Málikím český premiér Petr Nečas. Definitivní rozhodnutí však stále nepadlo, o letadlech bude v pátek jednat ministr obrany Alexandr Vondra se svým iráckým protějškem, úřadujícím ministrem obrany Saadúnem Dulajmím.


    "Pan premiér potvrdil, že Irák má zájem na nákupu českých bitevních a cvičných letounů L-159," prohlásil Nečas na společné tiskové konferenci. Ministři obrany obou zemí budou podle předsedy české vlády při nynějších rozhovorech pracovat na doladění podrobností "velmi intenzivně".


    Málikí novinářům řekl, že s Nečasem došli "k určité domluvě". Je však potřeba podle něj stále vyřešit technické otázky.


    Připomněl, že například USA nabízejí Iráku své stíhačky F-16. Pořízení nadzvukových stíhacích strojů by přitom podle Málikího mohlo pomoci Bagdádu v rozhodnutí, na koho se obrátit s žádostí o dodávku cvičných letadel pro výcvik pilotů.


    Rozhovory o možnosti transakce vede Praha s Bagdádem už déle než rok. Nečas byl společně s Vondrou v Bagdádu loni v květnu, odborníci obou zemí spolu hovořili v Iráku naposledy před několika dny.


    Podle informací ČTK mají Iráčané zájem o 24 jednomístných a čtyři dvoumístné verze stroje. Vysoce postavené zdroje z ministerstva obrany ale naznačují, že páteční jednání zřejmě rozhovory ještě definitivně neuzavře.


    Česká strana Iráku nabízí také spolupráci v oblasti údržby a modernizace vojenské techniky, jako jsou tanky T-72 či vrtulníky ruské výroby Mi-17 a Mi-24, připomněl Nečas.


    Praha se bitevníky L-159 z Aera Vodochody snaží zatím bez úspěchu udat ve světě už řadu let. Vyrobeno jich pro české vojenské letectvo bylo 72, jeden havaroval. Vojáci nyní létají jen na 24 letadlech, ostatní jsou konzervována a právě tyto stroje je možné prodat do zahraničí.


    Výhodou je možnost dodat je v nesrovnatelně kratším čase než u objednávek na zcela nové stroje, fakticky to však nejsou "zcela nové" letouny, o kterých Bagdád dosud hovořil.


    Několik bitevníků L-159 se ocitlo ve Španělsku, kam byly vyměněny za jeden z pořizovaných transportních strojů CASA. Vzhledem k problémům s těmito dopravními letadly se už jedna rozložená L-159 vrátila do ČR.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka