Vondra: Švédsko chce dlouhý nájem gripenů, ČR ekonomické řešení

05.10.2012

    Praha 3. října (ČTK) - Při jednáních o pokračování nadzvukových gripenů ve vojenském letectvu má Švédsko zájem na co nejdelší smlouvě. Češi se snaží o ekonomicky výhodné řešení. Na dnešním zasedání sněmovního výboru pro obranu to poslancům řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Vyjednávací pozice ČR je podle něj nevýhodná, neboť Češi deklarovali úmysl i nadále chránit své nebe vlastními silami. Jednání pro ČR komplikuje i dosavadní spokojenost letectva se stíhačkami Gripen, uvedl.

 


    Vláda deklarovala úmysl i nadále zajišťovat ochranu vzdušného prostoru vlastními prostředky. V posledních letech k tomu armádní piloti využívají švédské gripeny. Podle Vondry je jejich nasazení v zásadě bezproblémové. "Na straně letectva ČR je s ním, dá se říct, spokojenost," uvedl ministr. "Při vědomí těchto dvou tezí, které jsem řekl, (...) je to absolutně, ale absolutně z povahy věci strašně nevýhodné pro českou stranu," dodal Vondra.

    Ministerstvo obrany má od vlády mandát k jednání o pokračování pronájmu gripenů do konce listopadu. Podle Vondry se mandát týká překlenovacího období, které by mělo předcházet dlouhodobějšímu řešení ochrany českého nebe. "Je evidentní, že švédská strana má zájem o co nejdelší nebo takové řešení, které by jí nejenom vrátilo náklady, které do toho dala, ale aby z toho měla i profit," objasnil Vondra. Jeho vyjednávací tým se naopak bude snažit o "maximálně ekonomicky výhodné" řešení, dodal.

    Členové branného výboru také diskutovali, jestli Česká republika stíhací letectvo potřebuje. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) uvedl, že by země měla zajistit ochranu svého vzdušného prostoru jiným způsobem. Podle stínového ministra obrany Petra Hulinského (ČSSD) je stíhací letectvo tradiční českou zbraní a mělo by být zachováno.

    Vondra na konci září jednal v Ostravě se švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou. Po schůzce řekl, že Českou republiku neuspokojila zatím poslední švédská nabídka podmínek dalšího pronájmu nadzvukových stíhaček. Strany mají na další vyjednávání čas do konce listopadu. Pokud Švédsko nenabídne výhodnější cenové podmínky, ČR vyhlásí nový tendr na zajištění ochrany vzdušného prostor. Do výběrového řízení se budou moci zapojit i další výrobci a dodavatelé stíhaček.

    Podle některých armádních špiček je vypsání nového tendru možným řešením situace. Variantou by mohlo být získání létaných strojů od některé ze zemí, které se svých stíhaček vlivem redukcí obranných rozpočtů zbavují.

    Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Smlouva vyprší na konci roku 2014. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

jak vyhodit miliardy

Odpovědět

Datum : 06.10.2012 05:56, Vložil : pepoš od prostijova

já to vidím jednoduše-něčí kamarád nakluše s obálkou v americe se někde v poušti vyženou ze starých f16 zvířata co koušou kabely v Čáslavi se vyhodí miliardy za nové vybavení základny a nějaký kretén pak bude prohlašovat jak skvělé stíhačky jsme nakoupily...snad Nečasova vláda rychle skončí...

Provoz

Odpovědět

Datum : 05.10.2012 17:24, Vložil : Jakub

Nechápu, proč by Gripeny nemohly strážit náš vzdušný prostor dalších 10 let. Máme na ně vycvičené piloty, je tu vybudované zázemí.. Takhle nakoupí např. zmiňované F-16, které se stejně za 5 let budou muset pravděpodobně modernizovat, protože pochybuji, že státy které mají modernizované F-16 se jich budou jen tak zbavovat.. Nakonec to v součtu vyjde nejspíš dráž než další 10-letý pronájem Gripenů, jak to v našich končinách bývá zvykem.

staré F-16

Odpovědět

Datum : 05.10.2012 09:36, Vložil : Cid2000

.......tak to asi pomalu směřuje k nákupu starých vyřazených amerických stíhaček F-16, které se snaží nenápadně Saša protlačit.Vyměníme moderní stíhačky za staré.,,....samozřejmě to bude výhodné.Určitě to bude ve prospěch ČR.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka