Letiště Praha se dnes přejmenuje na letiště Václava Havla

05.10.2012

    Praha 5. října (ČTK) - Pražské ruzyňské letiště se od dnešního dne bude oficiálně nazývat Letiště Václava Havla Praha. Završí se tak snaha pojmenovat největší české letiště po bývalém prezidentovi. Krátce po Havlově úmrtí loni v prosinci ji inicioval režisér a producent Fero Fenič. Datum změny názvu pražského letiště nabylo vybráno náhodně, slavnostní akt se uskuteční v den Havlových nedožitých 76. narozenin.

    Ceremoniálu se podle zástupců letiště zúčastní na 500 představitelů české politické, společenské a kulturní scény. Prezident Václav Klaus ani premiér Petr Nečas přítomni nebudou.

 


    Jméno bývalého prezidenta by se kromě nápisů nad letištními terminály mělo objevit na oficiálních tiskopisech a propagačních materiálech letiště, slyšet by jej měli všichni cestující přilétající na Ruzyň a změní se i hlášení v autobusech pražské hromadné dopravy.

    Přejmenování letiště má od začátku iniciativy své příznivce i odpůrce. Necelý měsíc po exprezidentově úmrtí iniciativu na internetu podpořilo na 80.000 lidí. Podle nedávného průzkumu CVVM už ale mezi lidmi spíše převažovali kritici pojmenování. To by podle odhadů letiště mělo vyjít na tři miliony korun.

    Kromě slavnostního ceremoniálu, který bude moderovat Marek Eben a na kterém hudební složku programu zajistí Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, bude událost provázet otevření výstavy Havlových fotografií z produkce ČTK. Rovněž bude slavnostně odhalena instalace s Havlovými citáty, kterou pro tuto příležitost vytvořil výtvarník a architekt Bořek Šípek, s nímž Havel spolupracoval během svého působení na Hradě.

    Nejdůležitější české civilní letiště odbaví ročně 11 až 12 milionů cestujících. Letiště Praha je součástí skupiny Český Aeroholding. Společnost zastřešuje firmy vlastněné státem, které působí v oblasti letecké přepravy.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka