Armáda nechá v říjnu změřit hluk z pardubického letiště

25.09.2012

   Pardubice 25. září (ČTK) - Armáda si nechá změřit hluk z leteckého provozu v okolí pardubického letiště. Na hlučnost si v minulosti stěžovali obyvatelé z jeho okolí. Měření zahájí odborná firma zhruba za dva týdny, výsledky budou známé v listopadu a vedení letiště s nimi seznámí představitele města, městských obvodů a okolních obcí i zástupce občanských iniciativ. ČTK o tom dnes informovala Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.


    Asi čtyři dny bude nad letištěm simulován letecký provoz odpovídající průměrným letovým dnům od května do října 2012. "Měření bude probíhat synchronizovaně na 12 místech, z toho na dvou nepřetržitě po 24 hodin, na ostatních během dne a tří hodin v noci," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.


    Přístroje na nepřetržité měření budou umístěny na pozemcích občanů v Dražkovicích a Popkovicích, kteří si na hluk stěžují nejvíce, tedy na vzletové a přistávací trase letadel. Ostatní aparatury budou v okolí letiště, například v jižní části města, v Nemošicích, ve Starém Máteřově či Starých Čívicích. Hluk bude kontinuálně snímán ve dvou dnech, pravděpodobně mezi 8. a 12. říjnem, záležet ale bude na klimatických podmínkách a letovém provozu a také na tom, zda majitelé zpřístupní pro měření své pozemky.


    Aby letový provoz odpovídal hodnotám průměrných charakteristických letových dnů ze sledovaného půlročního období, bude muset armáda nad letiště povolat i některé letouny, které zde běžně nelétají, například JAS-39 Gripen, L-139 Alca a další. Vyhodnocení záznamů z denních i nočních měření, které měřicí přístroje průběžně ukládají, potrvá měsíc.


    Měření v letech 2004 a 2009 provedená armádou porušení hlukových limitů neprokázala. Část obyvatel z okolí letiště ale na hluk trvale upozorňuje, vlna odporu se zvedla zvláště po letošní zprávě, že v Pardubicích by mohlo vzniknout vrtulníkové výcvikové centrum NATO.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka