ČT: Letouny L-159 chtěla i Alenia, Česku nabízela stroje Spartan

25.09.2012

   Praha 24. září (ČTK) - Italská společnost Alenia měla před několika lety zájem odebrat bitevníky L-159 Alca. Česku za to nabízela stroje Spartan, které kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval před letouny CASA i generální štáb. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Ministerstvo obrany ale nakonec bez výběrového řízení uzavřelo dohodu se španělským konsorciem EADS o nákupu letounů CASA.


    Hlavní argument tehdejší vlády Mirka Topolánka zněl, že EADS je jedinou společností, která je ochotná české bitevníky L-159 odebrat. ČT má ale k dispozici dokument, který toto tvrzení popírá. Dopis s nabídkou od společnosti Alenia byl 30. dubna 2008 zaslán Topolánkovi i tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové. "Mohu vám potvrdit, že jsme nabídku učinili, ale nikdo z české vlády ani ministerstva obrany na ni nereagoval," řekl ČT zástupce firmy Alenia.


    Parkanová a Topolánek se odmítli vyjádřit. Podle ministra financí Miroslava Kalouska nebyla italská nabídka závazná, a nebere ji proto vážně. "To si prověřte, jestli to nejsou jenom drby," řekl České televizi.


    Obrana nakonec podepsala smlouvu na dodávku španělských transportních letadel CASA za 3,6 miliardy korun. Alenia dohodu kritizovala. Kvůli údajnému předražení zakázky nyní policie Parkanovou stíhá.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka