Dny NATO v Mošnově navštívilo 208.000 lidí

24.09.2012

    Mošnov (Novojičínsko) 23. září (ČTK) - Dvanácté Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo o víkendu 208.000 lidí. Více jich přišlo dnes, kdy na letiště dorazilo 118.000 návštěvníků. Oznámili to pořadatelé akce. Lidé viděli, jak vypadá tankování letadla ve vzduchu, nebo let amerického bombardéru B-52 Stratofortress.

    "Díky zájmu návštěvníků jsme mohli obhájit neoficiální titul největší armádně-letecko-bezpečnostní show ve střední Evropě," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Dny NATO organizuje. Horší počasí mohlo podle pořadatelů za to, že v sobotu dorazilo méně lidí: 90.000 oproti loňským 140.000. Zato v neděli se návštěvnost zvedla a o 33.000 překonala loňských 85.000.

 


    Za víkend nabídly Dny NATO celkem přes osm hodin leteckých a na šest hodin pozemních dynamických ukázek. K divácky nejvděčnějším patřilo vystoupení špičkové britské akrobatické skupiny Red Arrows nebo účast dvou legendárních bombardérů B-52. Dva tyto stroje americké armády na jedné akci byly podle pořadatelů v Evropě k vidění naposledy před 12 lety ve Velké Británii.

    Lidé mohli v Mošnově poprvé vidět B-52 i při letu. Piloti předvedli také letmé dotyky země s opakovaným startem. Stejně tak poprvé v České republice mohli lidé vidět, jak vypadá tankování letadla ve vzduchu. Jeho simulaci ukázali piloti nadzvukového letounu Jas-39 Gripen českých vzdušných sil a francouzského létajícího tankeru KC-135.

    "Na zemi se největšímu zájmu těšila ukázka české a polské zásahové jednotky policie, které zaútočily na teroristu v organizačním štábu akce, či tradiční zteč mechanizované čety v podání 7. mechanizované brigády," uvedl Pavlačík.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka