Příčinou nehody ruského letadla v Čáslavi je nezvládnutá pilotáž

21.09.2012

    Praha 20. září (ČTK) - Příčinou květnové nehody ruského vojenského pozorovacího letadla An-30 v Čáslavi bylo nezvládnutí techniky pilotáže a nedodržení nařízených parametrů při přistání, zjistila komise pro šetření leteckých nehod Inspekce ministra obrany. ČTK o závěrech šetření, jehož závěrečnou zprávu už schválil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), informoval mluvčí resortu Jan Pejšek. Závěry české strany budou předány ruské vyšetřovací komisi.

 


    Ruský Antonov havaroval 23. května při přistání v Čáslavi po pravidelném letu v rámci programu Otevřené nebe, při kterém monitoroval české území. Při přistávacím manévru se zřejmě zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich bylo zraněno, bylo mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny.

    Šetření nehody prováděly nezávisle na sobě česká a ruská vyšetřovací komise. Komise české inspekce ministra obrany si kvůli objektivnímu posouzení příčin nehody vyžádala odborné expertízy od Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. Expertízu takzvané "černé skříňky" letadla provedla ruská strana a její výsledky předala českým vyšetřovatelům, dodal bez dalších podrobností Pejšek.     

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka