Pomník aviatika Kašpara získá podobu, zastupitelé uvolnili peníze

21.09.2012

    Pardubice 20. září (ČTK) - Pardubičtí zastupitelé dnes uvolnili 400.000 korun na architektonickou soutěž k podobě památníku významného českého aviatika a pardubického rodáka Jana Kašpara (1883-1927). Peníze jsou z obecné rezervy města. Soutěž by se mohla uskutečnit v závěru letošního roku nebo v prvním čtvrtletí roku příštího.

    "Nyní je potřeba stanovit porotu a připravit podmínky soutěže," uvedl zastupitel a architekt Milan Košař.

 


    Památník má stát maximálně dva miliony korun a na jeho vzniku by se měla podílet i veřejná sbírka. Veřejnosti by se mohl slavnostně představit 20. května příštího roku, kdy uplyne 130 let od narození významného českého aviatika. Památník letce by měl být na třídě Míru, jen několik desítek metrů od místa, kde se Jan Kašpar narodil.

    O Kašparově soše uvažovala radnice už v minulosti. Návrh na bronzovou skulpturu sochaře Jaroslava Boeckera za téměř dva miliony korun, s nímž přišel v roce 2007, magistrát odložil pro přílišnou nákladnost.

    Oprava čeká i hrob slavného českého aviatika, kterého v Pardubicích připomíná již památník s malým letadlem na náměstí Dukelských hrdinů. V podchodu vlakového nádraží je pamětní deska ke 125. výročí letcova narození. Na místě kdysi stával hangár a letecká škola. V roce 2010 přibyla další pamětní deska, a to v ulici Bratranců Veverkových v domě číslo 645, kde Kašpar dožil u své sestry. Zemřel 2. března 1927.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka