Brusel schválil Praze restrukturalizaci ČSA

20.09.2012

    Brusel 19. září (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes schválila restrukturalizační plán Českých aerolinií (ČSA), který zahrnoval i úvěr ve výši 2,5 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že ho přepravce od státní firmy Osinek získal za údajně výhodnějších podmínek, komise se obávala, zda je pomoc v souladu s unijním právem týkajícím se hospodářské soutěže.

    ČSA jsou nyní součástí Českého Aeroholdingu, který sdružuje společnosti se státní účastí působící v leteckém průmyslu.

    "Komise dospěla k závěru, že pomoc pro ČSA byla v souladu s pravidly EU o státní pomoci," řekl dnes ČTK český eurokomisař Štefan Füle. "Vyšetřování ukázalo, že zrevidovaný plán restrukturalizace se zakládá na realistických předpokladech a měl by umožnit ČSA postavit se nohy v rozumném čase bez toho, aby narušil konkurenční prostředí a porušil evropská pravidla," dodal.

    Rozhodnutí Evropské komise přivítal ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že EU fakticky uznala argumenty české strany. Zároveň připomněl, že dlouhodobým záměrem státu jako vlastníka aerolinií je jejich prodej.

    Souhlas komise s restrukturalizačním plánem ČSA je podle Jana Procházky z analytické společnosti Cyrrus rozhodně lepší než dosavadní nejistota, zda ČSA nebudou muset 2,5miliardový úvěr vracet. Najít pro ČSA vhodného strategického partnera ale bude velice obtížné i tak. To potvrdil i výkonný ředitel Patria Finance Petr Kováč. Schválení plánu bylo podle něj podmínkou nezbytně nutnou pro pokračování ozdravného procesu v ČSA. Pokud by jej ale komise neschválila, bylo by obtížné ČSA vůbec zachovat při životě. Jako lákadlo pro případného investora ale schválení plánu fungovat nebude.

    Komise hloubkové šetření podpory na restrukturalizaci ČSA zahájila loni v únoru. Brusel chtěl zjistit, jestli plán "může obnovit dlouhodobou životaschopnost společnosti a zda bude navrhované omezení podnikatelských činností dostatečné k tomu, aby zmírnilo negativní účinky poskytnuté podpory na hospodářskou soutěž".

    Bruselští experti měli pochybnosti například o tom, v jakém rozsahu by se mohlo na restrukturalizačním projektu podílet Letiště Praha, s nímž se podle plánu měly ČSA spojit. Jejich otázky zahrnovaly i to, jaký bude příspěvek ČSA na restrukturalizační náklady.

    Firmy v potížích mohou v EU za určitých podmínek získat od státu finanční podporu. Brusel dohlíží na to, aby nebyli znevýhodněni ostatní hráči na trhu a aby byla dodržena pravidla volné soutěže.    

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka