Jihočeské letiště je soběstačné z 28 procent

18.09.2012

    České Budějovice 17. září (ČTK) - Jihočeské letiště České Budějovice, jež se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, loni pokrylo své náklady jen z 28 procent. Společný podnik kraje a města utržil přes devět milionů korun. Třeba náklady na mzdy a sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců představovaly skoro 19 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

 


    Loni společnost zaevidovala 8323 vzletů a přistání, což je zhruba stejně jako v posledních třech letech provozu. Podle předsedy představenstva Ladislava Ondřicha roste počet zahraničních letů, počet odbavených pasažérů a letiště využívá více větších letadel. V areálu mělo na konci roku 2011 domovské právo více než 50 letounů a operovaly zde tři firmy s oprávněním provozovat leteckou školu.

    EK na modernizaci letiště koncem minulého roku zamítla dotaci Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad ve výši 413 milionů korun. Jihočeský kraj, jenž měl jako investor doplatit přes 600 milionů, uspěl s projektem ve 12. výzvě ROP. Komise projekt zpochybnila především z pohledu doby udržitelnosti.

    Projekt počítal s výstavbou odbavovací haly, s rozšířením stání pro letadla a zpevněním části dráhy, s instalací navigačních technologií a technologií pro řízení letového provozu. Kraj chce do zredukované modernizace dál investovat.

    Loni společnost koupila postřikovače letištních ploch, které slouží k zimní údržbě vzletových ploch a cisterny pro plnění leteckého paliva. Postupně se investuje do odstraňování starých ekologických zátěží, které na letišti zbyly po armádě.

    Civilní provoz byl na někdejším vojenském letišti zahájen v roce 2006. Rekonstrukce začala v roce 2009 modernizací řídicí věže a administrativní budovy za 65 milionů korun. V areálu se nalézá na 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka