Vláda souhlasí, aby letiště v Chomutově bylo mezinárodní

07.09.2012

    Praha 6. září (ČTK) - Na letišti v Chomutově budou moci přistávat i letadla z cizích států. S udělením statutu mezinárodního letiště dnes souhlasila vláda. ČTK to dnes sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Letiště v Chomutově se stane třináctým neveřejným letištěm s mezinárodním provozem v České republice. V současné době je v ČR 18 mezinárodních civilních letišť, z nichž ale pouze šest je veřejných. Letiště patří aeroklubu, který teď shání 60 milionů korun na stavbu nové ranveje. Důvodem investice je blízkost průmyslových zón, a tedy i potřeba letů pro byznysmeny.

 


    Podle předkládací zprávy pro kabinet, zveřejněné na vládním webu, má letiště perspektivní využití k dopravě lidí i nákladů. "Rozšířením o statut neveřejného mezinárodního letiště získá provozovatel letiště nové možnosti spočívající především v poskytování služeb pro zahraniční návštěvníky a obchodní společnosti," uvádí materiál. Neveřejná letiště nepřijímají všechna letadla, ale pouze ta s předchozí dohodou provozovatele nebo velitele letadla s provozovatelem letiště.

    Letiště v Chomutově má nyní dvě vzletové a přistávací dráhy, získalo však stavební povolení pro jejich rekonstrukci a vybudováním zpevněných ploch. Dalším krokem by pak mělo být vybavení letiště pro noční provoz a zkvalitnění zázemí pro posádky. "Máme z toho rozhodnutí radost, teď díky tomu spustíme investice," řekl ČTK Ondřej Jungmann z chomutovského aeroklubu.

    Vzniknout by měla betonová ranvej o délce 1250 metrů a k ní i pojížděcí dráhy. "Financování zatím řešíme, zkoušeli jsme nějaké evropské zdroje, ale to nevyšlo. Teď jsme v jednání s Ústeckým krajem," řekl Jungmann. Zda už má domluvené zájemce, to nechce aeroklub předjímat. "Je tu v okolí spousta průmyslových zón, poptávka by být mohla," dodal.

    Udělením statutu mezinárodního letiště lze prý očekávat jen minimální zvýšení počtu letů mimo schengenský prostor, a to zejména do Chorvatka, popřípadě na Ukrajinu. Podle odhadů by neměl přesáhnout 20 letů ročně.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka