Hongkongská letecká společnost se zapojila do ochrany žraloků

05.09.2012

    Hongkong 5. září (ČTK) - Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific už nebude přepravovat maso ani ploutve žraloků ulovených ve volných vodách. Oznámila to dnes agentura AFP s tím, že jde o symbolickou ránu pro čínské milovníky chodů z masa těchto mořských živočichů.

    Oznámení letecké společnosti přivítali ochránci přírody. Naopak obchodníci v Hongkongu, který je jakousi baštou obchodu se žraločími ploutvemi a masem, tvrdí, že rozhodnutí Cathay Pacific ohrožuje jejich živobytí.

 


    Podle AFP je stejně hlavní část z 10.000 tun ploutví, které jsou každoročně přiváženy do Hongkongu, přepravována na lodích.

    "Cathay Pacific se rozhodla zastavit přepravu žraloků a produktů z nich, pokud byli uloveni
způsobem nerespektujícím životní prostředí," uvedla společnost ve svém prohlášení.

    Hongkong patří k hlavním světovým střediskům pro obchod se žraločími ploutvemi. Ty slouží pro přípravu polévek, jež jsou oblíbeným chodem na prestižních a nákladných čínských hostinách.

    Takzvaně ekologický lov žraloků je krajně minimální, zdůrazňují vědci. Lov žraloků vůbec však ohrožuje přežití tohoto druhu, jenž má nezastupitelné životně důležité místo v rovnováze mořských ekosystémů.

    Podle Andyho Cornishe z hongkongské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je obtížné stanovit množství ploutví přepravované touto leteckou společností. Každopádně její oznámení představuje "fantastickou novinu".

    "Jeho význam není jen v dopadu na přepravu ploutví. Zapojila se tím do všeobecného hnutí firem, zejména v Hongkongu, které chtějí jednat zodpovědnějším způsobem," zdůraznil Cornish.

    Cathay Pacific podle dokumentu záležitost zkoumala velmi dlouhou dobu, než se postavila na stranu ochránců přírody, kteří požadují radikální snížení obchodu s ploutvemi. Opatření zavede do tří měsíců, upřesnila společnost.

    V uplynulých měsících oznámilo konec obchodu se žraločím masem několik velkých firem - například řetězce luxusních hotelů Shangri-La a Peninsula -, jejichž sídlo je právě v Hongkongu. Zakázaly svým restauracím podávat jídla ze žraločích ploutví.

    Produkty z tohoto masa s konečnou platností stáhl ze svých obchodů také největší řetězec supermarketů v Singapuru NTUC FairPrice.

    Ilegální lov žraloků nejen devastuje stavy těchto paryb, ale lovci s nimi rovněž zacházejí velmi brutálně. Obvykle jim usekají ploutve a ještě živé je házejí zpět do moře, kde pomalu uhynou.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka