Aerolinky Ryanair mají zájem o podíl v letišti Stansted

05.09.2012

    Londýn 4. září (ČTK) - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair má zájem získat podíl v londýnském letišti Stansted, které musí prodat jeho současný majitel BAA. Chce však v letišti podíl nejvýše 24,9 procenta a jedná s dalšími firmami o vytvoření konsorcia, které by podalo nabídku na letiště. Řekl to dnes generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary.

    O'Leary rovněž uvedl, že je přesvědčen, že se mu podaří uklidnit obavy z možného narušení konkurence při převzetí irské letecké společnosti Aer Lingus. Ryanair podal v červnu již třetí nabídku na převzetí irských aerolinek za pět let. Za bývalou státní leteckou společnosti nabídl 694 milionů eur (17,3 miliardy Kč), aerolinky však vyzvaly akcionáře, aby nabídku nepřijali. Evropská komise pak minulý týden oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování navrhovaného spojení a naznačila, že aerolinky budou muset přistoupit k výrazným ústupkům, pokud budou chtít, aby EK spojení povolila.

 


    Podle O'Learyho má Ryanair připravený balíček opatření, který má uspokojit obavy z narušení konkurence. Obě firmy jsou hlavními přepravci z Dublinu a na mnoha trasách mezi Dublinem a dalšími evropskými městy působí pouze tyto dvě letecké společnosti. Zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters řekly, že firma jedná s British Airways a Virgin Atlantic o otevření nových tras a prodeji svých letištních slotů, tedy časů pro přistání nebo odlet.

    Letiště Stansted je třetím největším letištěm v Londýně. Britský provozovatel letišť BAA otevřel cestu k prodeji letiště za dvě miliardy USD (39,6 miliardy Kč) na konci srpna. Mezi zájemci je zatím Manchester Airports Group (MAG), očekává se však, že zájem o letiště budou mít i americké banky, penzijní fondy a asijští operátoři.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka