Cessna Citation Ten: Mach 0.935!

31.08.2012

    Bizjety firmy Cessna Aircraft patří již dlouhá desetiletí na světovém leteckém trhu ke stálicím a oblíbencům mnoha zákazníků. K těm, na něž se ti potenciální nepochybně již velmi těší, patří nový model Cessna Citation Ten.

    Dychtivé očekávání budoucích kupců se nepochybně ještě zvýšilo v okamžiku, kdy se dozvěděli, že při jednom ze zkušebních letů stroj dosáhl špičkové a zdánlivě těžko uvěřitelné rychlosti Mach 0,935 neboli 711 mil, 1144 kilometrů za hodinu. Celkem logicky se tak od 28.srpna stal nejrychlejším  civilním dopravním strojem na světě. O dosavadní titul nejrychlejšího dopravního stroje při rekordním letu připravil Gulfstream G650, který byl dosud držitelem rychlostního rekordu díky rychlosti letu Mach 0.925, dosažené v rámci 1800 hodin trvajícího zkušebního leteckého programu.

 


    Není bez zajímavosti, že v jeho rámci „šestsetpadesátka“ při ostrém klesavém letu letěla dokonce rychlostí Mach 0.995. Než ale žezlo nejrychlejšího civilního stroje převzal G650, byla od roku 1996 držitelem rychlostního rekordu špičkovou cestovní rychlostí Mach 0.92  předchůdkyně „desítky“, Cessna Citation X.

    Prototyp Cessny „Ten“, jejíž sériová výroba má začít v roce 2013, poprvé vzlétl v letošním lednu. Ve srovnání s předchozím modelem X je nový model o čtyřicet centimetrů delší, což přispěje ke komfortu devíti přepravovaných pasažérů. Kokpit je vybaven zánovním systémem Garmin G-5000. Pohánějí jej dva motory Rolls Royce AE-3007C2.

    A za jakou částku bude od počátku roku 2013 možné pořídit si hbitého „drobečka“?  Je zanedbatelná ... pořizovací cena „desítky“ je „nepatrných“ 22 milionů dolarů.

--
Pramen
http://www.aerokurier.de/de/general-aviation/mach-0935-cesna-ho... Mach 0.395:Cessna holt sich den Geschwindigkeits-Titel zuruck

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka