IATA: Růst letecké přepravy osob v červenci výrazně zpomalil

31.08.2012

    Ženeva 30. srpna (ČTK) - Mezinárodní letecká přeprava osob se v červenci zvýšila meziročně o 3,5 procenta, tempo růstu však ve srovnání s počátkem roku výrazně zpomalilo a je nejnižší v letošním roce. Přeprava nákladu pak opět klesla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

    "Je jasné, že od počátku letošního roku tempo růstu letecké přepravy zpomalilo, zvláště kvůli poklesu důvěry podnikatelů a světového obchodu," uvádí se v prohlášení IATA. K vysokému růstu na počátku roku přispěl i výrazný pokles poptávky ve srovnatelném období loni kvůli arabskému jaru. V červnu se mezinárodní přeprava osob zvýšila o 7,5 procenta a stejným tempem rostla v průměru i za celé první pololetí.

    Nejvíce stoupla přeprava osob u aerolinek z Blízkého východu, a to o 11,2 procenta. V Latinské Americe vzrostla o 5,7 procenta. V Evropě se přeprava zvýšila o 4,8 procenta, v Asii však pouze o 0,9 procenta. V Severní Americe pak dokonce mezinárodní přeprava osob klesla o 2,1 procenta.

    Mezinárodní přeprava nákladů klesla o 3,3 procenta a od počátku roku je nižší o 2,8 procenta. Letecká přeprava nákladu je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace, na globálním mezinárodním obchodu se zbožím se podílí zhruba 35 procenty. Největší růst zaznamenaly aerolinky z Blízkého východu, naopak aerolinky ze Severní Ameriky hlásí pokles, napsala agentura Reuters.

    Celková letecká přeprava osob, včetně domácí přepravy, se meziročně zvýšila o 3,4 procenta a růst zpomalil z červnových 6,3 procenta. Obsazenost letadel činila 83,1 procenta. Celková přeprava nákladu se v červenci meziročně snížila o 3,2 procenta. V červnu naopak mírně vzrostla o 0,1 procenta.

    IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 84 procenty.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka