Při pádu balonu u Lublaně zemřeli čtyři lidé, 28 se zranilo

24.08.2012

    Lublaň 23. srpna (ČTK) - Při havárii horkovzdušného balonu u Lublaně dnes ráno podle informací místní policie zemřeli čtyři lidé a dalších 28 utrpělo zranění, osm přeživších je v kritickém stavu. Balonem letěli také turisté. České velvyslanectví v Lublani ČTK sdělilo, že podle potvrzených informací nebyli na palubě žádní Češi.

    Jeden ze svědků řekl, že viděl, jak balon několikrát za sebou stoupnul a klesnul a pak začal hořet. Cestující vypadávali z koše, popsal. Jeden z účastníků neštěstí vypověděl, že se havárie stala při přistávání. Balon podle něj narazil do nějaké překážky, pravděpodobně do stromu. Při nárazu se uvolnil plynový ventil a unikající plyn se vzňal.

 


    Balonem letělo 30 pasažérů a dva piloti. Čtveřice cizinců, Britka a tři Italové, vyvázla se zraněními. Stav osmi zraněných, mezi kterými je i desetileté dítě, je kritický. Zranění utrpěli hlavně popáleniny a zlomeniny. Deset jich zdravotníci museli oživovat.

    Většina přeživších byla převezena do univerzitní nemocnice v Lublani, která kvůli mimořádné situaci zrušila všechny operace plánované na dnešní den. Anže Kristan z lublaňské kliniky podle serveru delo.si uvedl, že prakticky každý utrpěl popáleniny a zlomeniny. Mnozí lidé se zotavují ze zlomenin obratlů, pánve a končetin. Nejstaršímu zraněnému je asi 60 let.

    Podle slovinské agentury STA byli ve vzduchu dva balony: jeden havaroval, druhému se podařilo bezpečně přistát.

    Při záchranné akci na místě nehody, která se stala mezi Lublaní a městečkem Ig ležícím jižně od slovinského hlavního města, byli nasazeni i pátrací psi.

    Meteorologové pro oblast na dnešek předpověděli bouřky, a balon proto podle leteckého instruktora Darka Krajle letět neměl. Připomněl, že před bouřkou vzduch proudí kolem balonu v různých směrech, takže plamen nemusí mířit do kopule, ale do různých stran.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka