Čeští vojáci opraví Afgháncům vrtulníky ruské výroby

10.08.2012

    Praha 10. srpna (ČTK) - Čeští letečtí technici byli vybráni, aby v Afghánistánu opravovali vrtulníky, na kterých létá tamní armáda. Právě Češi mají s helikoptérami ruské výroby zkušenosti, neboť na nich sami létají a v Afghánistánu provozovali vlastní letku vrtulníků Mi-171Š. Technici pocházejí z leteckých základen v Náměšti nad Oslavou a z Přerova. ČTK to dnes oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

    "Skutečnost, že na tyto práce byli vybráni čeští technici, je ocenění úrovně našeho systému údržby vrtulníků a zároveň i výzvou pro kvalitní provedení prací," uvedl pro armádní web zástupce velitele sedmé jednotky vzdušného poradního týmu Josef Žižka.

 


    Afghánská národní armáda má ve výzbroji svého letectva ruské bojové stroje Mi-35 a dopravní vrtulníky Mi-171. Češi na nich budou v následujících čtyřech měsících provádět pravidelnou údržbu a opravy. Podle armády byl provoz části těchto helikoptér pozastaven kvůli přetrvávajícím nedostatkům v jejich údržbě.

    "Požadavkem afghánských vzdušných sil bylo co nejrychlejší zahájení prací s důrazem na kvalitu, zejména však na dodržení všech podmínek stanovených výrobcem vrtulníků pro jejich ošetřování. Hlavním cílem je co nejdříve obnovit letecký výcvik afghánských pilotů," zdůvodnila armádní internetové stránka.

    Češi mají na místě speciální vybavení, včetně mobilního opravárenského pracoviště. Na opravách spolupracují s firmou Counter Narcoterrorism Global Support, která bude dohlížet na kvalitu prací. Technici nejprve opraví dva vrtulníky Mi-35, aby na nich mohl být obnoven letecký výcvik. Poté zahájí opravy dopravního stroje Mi-171. "Podle předpokladu se bude pracovat na dvou pracovištích s možností rozšíření až na tři," uvádí armádní web.

    Afghánští piloti se na vrtulnících ruské výroby školí. Do jejich výcviku jsou zapojeni i čeští piloti v rámci vzdušných poradních týmů. "Prováděli jsme výcvik v podstatě od údržby vrtulníků až po samotné létání, zásobovací mise," řekl dnes ČTK velitel šesté jednotky vzdušného poradního týmu Jaroslav Falta. Jeho tým se z Afghánistánu nedávno vrátil domů. Mezi tamními piloty jsou podle něj rozdíly ve zkušenostech, jejich přístup je ale pozitivní.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka