SAS měla ve 2. čtvrtletí po třech čtvrtletích ztrát mírný zisk

09.08.2012

    Stockholm 8. srpna (ČTK) - Skandinávská letecká společnost SAS vykázala ve druhém čtvrtletí po třech čtvrtletích ztrát mírný zisk. Firma dnes uvedla, že snížení nákladů jí pomohlo vyrovnat vliv slabé ekonomiky a prudkého růstu cen paliv.

    Hrubý zisk SAS dosáhl 371 milionů švédských korun (SEK, 1,1 miliardy Kč), což bylo zhruba 40 procent pod úrovní stejného období minulého roku a výrazně pod odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali výsledek 812 milionů SEK. Za celé první pololetí utrpěla SAS hrubou ztrátu 761 milionů SEK.

 


    Tržby společnosti dík zvýšení počtu cestujících nepatrně stouply na 11,4 miliardy SEK, což firma označila za neuspokojivé. Velkým problémem pro firmu i celé odvětví jsou rostoucí náklady na palivo, které v posledním čtvrtletí vzrostly meziročně o 800 milionů SEK. Společnost ale konstatovala, že její úsporný program, který má ušetřit na nákladech pět miliard korun ročně, začíná nést ovoce.

    K výraznému škrtání nákladů přistoupili i další evropští přepravci jako německá Lufthansa nebo francouzsko-nizozemská Air France-KLM, které ruší plány zvyšování přepravních kapacit. Problémy mají i nízkonákladové společnosti jako Ryanair a EasyJet.

    Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v červnu předpovědělo, že světové letecké společnosti letos vytvoří souhrnný zisk kolem tří miliard dolarů (61 miliard Kč). To bude výrazně pod loňským výsledkem 7,9 miliardy USD.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka