Nad Washingtonem se málem srazila tři letadla, řeší to úřady

03.08.2012

    New York/Washington 2. srpna (zpravodaj ČTK) - Nad americkým hlavním městem Washington chybělo v úterý jen málo ke srážce tří dopravních letadel. Dva vzlétající stroje kvůli chybám dispečerů dělily jen vteřiny od střetu s přistávajícím letadlem. Hrozící kolize si na poslední chvíli všiml jeden z pracovníků řídící věže a zabránil jí. Případ nyní vyšetřují úřady. Informoval o tom deník The Washington Post.

    Všechna letadla patřila společnosti US Airways a na jejich palubách bylo celkem 192 pasažérů a členů posádky. V nebezpečí se octila, když řídící věž na letišti v nedalekém Warrentonu v úterý po 14:00 kvůli blížící se bouři nařídila letadlům čekajícím na přistání, aby na letiště ve Washingtonu dosedala z jiného směru než dosud.

 


    Příkaz předala řídící věži na washingtonském letišti. "Věž souhlasila, ale opominula vzkaz vyřídit lidem, kterým ho vyřídit měla," uvedl nejmenovaný americký úředník obeznámený s případem. Kvůli chybě pak jedno přistávající letadlo mířilo přímo na dva stroje chystající se ke vzletu. V okamžiku, kdy si na washingtonské řídící věži všimli omylu, letadla od srážky dělilo 12 vteřin.

    Případ nyní vyšetřuje Úřad pro civilní letectví (FAA). Jeho pracovník deníku The Washington Post řekl, že něco takového se na tak důležitém letišti stát nesmí. Washingtonské letiště přitom mělo problémy již v minulosti.

    Loni například vyšlo najevo, že tam jeden dispečer spal v práci. Následné kontroly pak stejný problém odhalily i na jiných letištích ve Spojených státech. Několik dispečerů potom přišlo o místo. Aféra ale donutila k dostoupení i šéfa FAA.

    V roce 2010 se pak ve Washingtonu ve vzduchu téměř srazila dvě letadla. Na palubě jednoho z nich byl člen Sněmovny reprezentantů James Sensenbrenner. Na vině byly opět chyby dispečerů.

    FAA podle posledních dostupných údajů v roce 2010 zaznamenala celkem 1887 chyb dispečerů, což byl nárůst z 1234 problémů o rok dříve. V roce 2010 se nicméně uskutečnilo zhruba o milion letů více. Ve většině případů nechali dispečeři letadla, aby se k sobě až příliš přiblížila. Cestující ale obvykle nebyli v ohrožení života.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka