AEA: Evropským aerolinkám vzrostl v pololetí počet cestujících

18.07.2012

Brusel 18. července (ČTK) - Evropské aerolinky provozující pravidelné lety přepravily v pololetí 177,6 milionu cestujících. Ve srovnání se stejným obdobím loni to byl nárůst o 3,4 procenta. Výsledky podpořil slabý výkon loni, kdy zájem o leteckou přepravu snížily nepokoje v severní Africe a zemětřesení v Japonsku. Objem nákladní přepravy ale klesl a finanční situace aerolinek se navzdory růstu počtu cestujících nezlepšuje. Vyplývá to ze zprávy sdružení evropských leteckých dopravců AEA.


   
Počet cestujících u přeshraničních letů v rámci Evropy se zvýšil o 3,8 procenta. Růst domácí letecké přepravy se však téměř zastavil. Vysoký růst zaznamenala hlavně poptávka po letech do Jižní Ameriky, která je odrazem ekonomického růstu několika zemí v regionu. Počet cestujících u dálkových letů stoupl o 5,4 procenta. Obsazenost letadel se zvýšila o dva procentní body na 77,1 procenta.
   
Nákladní letecká přeprava se však snížila o 4,9 procenta. Zájem o leteckou přepravu nákladu je považován za důležitý ukazatel ekonomického zdraví, protože pokud ekonomika roste, přeprava nákladu se zvyšuje.
   
AEA upozornila, že evropské letecké společnosti čelí paradoxu, protože růst letecké přepravy je v kontrastu s jejich finanční situací. Počet cestujících se v pololetí mírně zvýšil, ale stejně jako loni aerolinky nejsou schopné se vyrovnat s rostoucími cenami pohonných hmot a vyššími vnějšími náklady. Kvůli problémové hospodářské situaci v Evropě si společnosti nemohou dovolit růst nákladů plně promítnout do cen letenek, což zhoršuje jejich ziskovost. Většina aerolinek proto snižuje náklady a omezuje kapacitu.
   
Ceny pohonných hmot od dubna klesají. Aerolinkám to však příliš nepomohlo kvůli negativnímu vývoji kurzu eura k dolaru.
   
Členy AEA je 33 evropských leteckých společností provozujících pravidelné lety, včetně ČSA. Tyto společnosti ročně přepraví 400 milionů cestujících a šest tun nákladu. Jejich 2600 letadel létá do 640 destinací ve 170 zemích, denně vypraví kolem 11.000 letů. Jejich roční obrat se pohybuje kolem 93 miliard eur (2,4 bilionu Kč) a zaměstnávají přímo 390.000 lidí.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka