Armády šesti zemí EU se cvičí na společné mise svých vrtulníků

17.07.2012

Lisabon 17. července (ČTK) - Posádky vrtulníků armád šesti evropských zemí se v Portugalsku učí vést společné akce - hlídkové a průzkumné lety, osvobozování zajatců a noční útoky. Podle agentury AFP jde o první podobný výcvik v rámci budování společné obrany Evropské unie.


   
Cvičení, které začalo 4. července a potrvá do 19. července, se účastní více než 2500 vojáků a dvacítka vojenských vrtulníků belgické, francouzské, německé, rakouské, finské a nizozemské armády. Je zde také několik stíhaček typu F-16 a a jeden radarový letoun AWACS.
   
Na letištní ploše vojenské základny Ovar u Porta se shromáždily stroje všech velikostí od impozantních helikoptér Chinook německé armády, které mohou přepravovat 33 vojáků, po malé belgické průzkumné stroje Agusta.
   
Cvičení dostalo název Hot Blade a je nejvýznamnějším mezinárodním výcvikem posádek vrtulníků, jaké kdy bylo uspořádáno na evropské úrovni, uvedla výkonná ředitelka Evropské obranné agentury Claude-France Arnouldová.
   
Libyjské a afghánské konflikty ukázaly, že nekompatibilnost techniky a metod armád ztěžuje zahraniční mise. V těchto akcích mají nezastupitelné místo vrtulníky, které mají bohaté využití a mohou přistát téměř kdekoli.
   
"Je jisté, že v budoucnosti Evropané budou muset více propojovat své vojenské prostředky v době, kdy na vojenské rozpočty dopadají vládní úspory. Podobné cvičení je proto nesmírně důležité," řekl portugalský ministr obrany José Pedro Aguiar-Branco.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka