Vzduchoplavci na lehátku k rekordu nedoletěli, zradilo je počasí

16.07.2012

Bend (USA) 15. července (ČTK) - Dva muži upoutaní k zahradním lehátkům, k nimž bylo přivázáno 350 balonků plněných heliem, v sobotu neuspěli při pokusu vytvořit nový zápis do Guinessovy knihy rekordů. V plánu měli dosáhnout primátu jako pár, který absolvoval nejdelší balonový let s použitím zahradního nábytku. Jejich pokus ale zmařilo nepříznivé počasí, naspala dnes agentura Reuters.


   
Američan Kent Couch a Iráčan Faríd Lafta se v sobotu v poledne místního času vznesli k výšinám z parkoviště Couchova koloniálu ve městě Bend ve státě Oregon. Po půldruhé hodině je už vítr odnášel směrem k Idahu na baloncích v barvách americké a irácké vlajky.
   
Uletět chtěli alespoň 800 kilometrů, ale jejich let byl nakonec výrazně kratší. Špatné počasí je poslalo k zemi pouhých 48 kilometrů od místa, z nějž odstartovali. Hlavní příčinou byl vítr, který vzduchoplavce otočil a hnal je zpátky, a také blížící se bouřky. Oba muži nakonec přistáli nedaleko města Prineville a dosednutí na zem prý bylo opravdu tvrdé.
   
Nápad uskutečnit let se zrodil z dobročinné myšlenky. Iráčan Lafta loni Couche oslovil s nápadem zorganizovat vzdušnou Odysseu na podporu dětí, které přišly o rodiče v krvavé irácké válce. Couche nápad zaujal a navrhl využít k letu pohodlná zahradní lehátka.


   
Lafta, který má zkušenosti s balonovým létáním, si Couche nevybral náhodou. Američan už na svém neobvyklém dopravním prostředku absolvoval v roce 2008 let dlouhý 378 kilometrů. Balonové létání je podle Couche snadné: "Máte 635 kilogramů tažné síly balonů a 612 kilogramů vlastní váhy. Něco táhne nahoru, něco zase dolů."

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka