Minsk odsoudil "špionážní provokaci" s plyšovými medvídky

11.07.2012

    Minsk 11. července (ČTK) - Za provokaci zahraničních špionážních centrál dnes běloruské ministerstvo obrany označilo akci jisté švédské reklamní firmy, která minulý týden svrhla nad územím Běloruska z malého letounu dětské plyšové medvídky. Iniciátoři akce na hračky připevnili běloruský nápis "Nás nelze umlčet" jako výraz protestu proti porušování svobody slova v Bělorusku.

    Akce se uskutečnila minulý týden ve středu a v Bělorusku vyvolala nemalý zájem. Obrázky letícího stroje typu Jodel, z něhož k zemi padal jeho plyšový náklad, se objevily na serveru YouTube.

    Let zorganizovala švédská reklamní agentura Studio Total. Letoun odstartoval z Litvy a nad území Běloruska pronikl bez povolení. Podle švédských médií letoun doletěl bezmála až k Minsku. Po splnění své mise se bez jakýchkoli problémů do Litvyvrátil.

 


    Litevské úřady incident potvrdily, ale běloruská protivzdušná obrana proniknutí švédského letadla popírala. Její velitel Zmicer Pachmelkin prohlásil, že do běloruského vzdušného prostoru žádný cizí letoun nepronikl.

    Pokud by se tak stalo, letectvo by v takovém případě podle Pachmelkina "podniklo příslušná opatření". Podle minského tisku ale na běloruském ministerstvu obrany probíhá rozsáhlá prověrka, která má viníky nedbalé ostrahy odhalit.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka