Při boji s požárem v USA se zřítilo hasičské letadlo

03.07.2012

    Washington 2. července (ČTK) - Při hašení požáru v americkém státu Jižní Dakota havarovalo jedno z hasičských letadel. Rodina jednoho z členů posádky podle agentury AP sdělila, že nehodu přežili jen dva z šesti lidí na palubě, úřady ale zatím přesnou bilanci nesdělily. Příčiny havárie se vyšetřují.

    Letadlo typu C-130 se zřítilo v neděli krátce poté, co do ohně na jihozápadě Jižní Dakoty shodilo svůj náklad vody. Tamní požár hoří od pátku a zatím spálil 1700 hektarů porostu, hasiči ho dostali ze třetiny pod kontrolu.

 


    Letouny C-130 využívají hasiči k boji s plameny i v jiných částech Spojených států. Letadlo dokáže shodit do plamenů najednou více než 11.000 litrů vody nebo chemických hasících prostředků.

    Mluvčí amerických vzdušných sil Todd Spitler dnes podle zpravodajského serveru CNN řekl, že starty všech letounů C-130 vybavených stejnou požární technikou jako havarovaný stroj byly až do odvolání zrušeny. Mluvčí národní stráže státu Severní Karolina Robert Carver řekl, že zákaz letů se týká asi tří desítek strojů. Tento úřad provozoval letadlo, které se v neděli zřítilo v Jižní Dakotě. Carver uvedl, že přeživší utrpěli vážná zranění, bilanci ale dál neupřesnil.

    Požáry sužují velkou část amerického Západu. V Coloradu stále zuří oheň nedaleko města Colorado Springs, který už zničil 350 budov a připravil o život dva lidi. Hasiči ho zatím dostali pod kontrolu z 55 procent.

    V Utahu se hasiči snaží zastavit postup plamenů směrem k městům Scipio a Mills ve střední části státu, oheň tam ohrožuje 75 domů. V Montaně úřady kvůli desítce různých požárů vyzvali obyvatele ohrožených oblastí k odchodu z domovů. Evakuační zóny se rozšiřují také na jihu Wyomingu, kde se rychle šíří nový oheň.

    Podmínky pro vznik požárů připravila výjimečně suchá zima následovaná jarem, kdy rovněž bylo jen málo srážek. Plameny navíc rozdmýchává silný vítr a k jejich šíření pomáhají i vysoké teploty.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka