Skanska začala s pokládkou povrchu hlavní ranveje Letiště Praha

21.06.2012

    Praha 20. června (ČTK) - Společnost Skanska dnes začala pokládat nový povrch na hlavní přistávací dráhu ruzyňského letiště. Začala tak hlavní etapa oprav nejvytíženější přistávací plochy v zemi. ČTK to řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. S opravami stavební firma začala 15. května, ukončení prací je plánováno na 8. srpen.

 


    Letiště Praha za výměnu zhruba třetiny povrchu vzletové dráhy zaplatí Skansce 158 milionů korun bez DPH. To je přibližně polovina částky, se kterou letiště počítalo při vypisování zakázky. Podle Krejčí k příznivé ceně pomohla situace ve stavebnictví, kdy se firmy o velké zakázky "doslova perou". Skanska při opravě používá v Česku unikátní technologii pokládající 15metrové pruhy betonu.

    Během oprav se pro vzlety a přistání letadel používá vedlejší dráha, která je na hlavní ranvej kolmá a letadla při ní létají přes hustě obydlené části Prahy.

    Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963 a nyní již podle letiště nestačí pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní údržby a opravy. Jejich délka se postupně prodlužuje, po opravách by měly trvat pouze tři až pět dní. Celou generální opravu ranveje letiště rozdělilo do tří let po tříměsíčních cyklech.

    Pražské letiště se dráhový systém snaží rozšířit o další ranvej - takzvanou paralelní dráhu. Ta by měla sloužit především pro přistání ze směru od Nebušic, zatímco z nynější hlavní ranveje by měla letadla většinou pouze startovat, a to směrem na Jeneč. Hotová by měla být nejdříve v roce 2016.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka