Před 75 lety se uskutečnil rekordní polární let

18.06.2012

    Moskva/Praha 17. června (ČTK) - První let ze Sovětského svazu do USA přes severní pól bez mezipřistání uskutečnil před 75 lety legendární ruský letec Valerij Čkalov s druhým pilotem Georgijem Bajdukovem a navigátorem Alexandrem Beljakovem. Posádka na stroji ANT-25 odstartovala 18. června 1937 z Moskvy a po 63 hodinách hodinách a 9130 kilometrech přistála ve Vancouveru ve státě Washington. Původní cíl San Francisco byl změněn kvůli nedostatku paliva.

 


    Tito ruští letci nebyli v polárních letech žádnými nováčky. Už v červenci 1936 se jim podařilo přeletět z Moskvy na Kamčatku přes Severní ledový oceán. Cestu dlouhou téměř 9500 kilometrů absolvovali také na stroji ANT-25. Tento speciál zkonstruoval v kanceláři Andreje Tupoleva později slavný Pavel Suchoj s jasným zadáním: překonávat rekordy v doletu.

    Stroj se nejvíce podobal "přerostlému kluzáku" s jedním motorem. Byl zhruba 14 metrů dlouhý a měl rozpětí křídel neuvěřitelných 35 metrů. Díky této konstrukci se mohl pochlubit jedinečným doletem až 13.000 kilometrů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka