Oko Fantóma je bdělé

14.06.2012

V pátek prvního června došlo na známé zkušební základně amerického letectva Edwards Air Force Base k pozoruhodné události, která může už brzy změnit způsob ofenzivního nasazení vojenských letounů při bojových operacích nad různými zeměmi.

 Po dlouhých pojížděcích zkouškách, které zde probíhaly v dubnu, vzlétl ve zmíněný den pomocí dvou vodíkem poháněných pístových motorů poprvé do vzduchu bezpilotní výškový průzkumný stroj firmy Boeing, nazvaný Phantom Eye (oko fantóma).

Po startu ze startovního vozíku v 6.22 místního času dosáhl podle programového manažéra Drew Mallowa během krátkého času stroj s rozpětím křídel 45,7 metru letové výšky 1240 metrů a pro tento let plánované rychlosti 115 kilometrů za hodinu.

 Při přistání na přistavací lyži pod trupem na přilehlé vyschlé solné jezero Edwards Dry Lake sice došlo k drobné nehodě, neboť lyžové přistávací zařízení se zabořilo do jeho povrchu a odlomilo se, ale 28 minut trvající let prokázal, že stroj dokáže splnit parametry, které od něj jeho konstruktéři očekávají.

 V budoucnu při jeho bojovém nasazení totiž očekávají, že bude v letové výšce 19500 metrů schopen bojové činnosti včetně on-line zasílání průzkumem získaných dat celé čtyři kalendářní dny. Nebude totiž třeba doplňovat kyslík pro pilota ani kerosen pro motory.

 „Oko fantóma“ je bezpilotní. Navíc se už v příštím desetiletí nad různými světovými bojišti, např. Afganistanem či Jemenem můžeme postupně dočkat situace, kdy se nad nimi přinejmenším stále méně budou vyskytovat piloty řízené letouny. Již dnes totiž americké letectvo stále více k průzkumným účelům, ale i k ofenzivním útokům na vedoucí činitele různých světových teroristických organizací nasazuje různé typy bezpilotních strojů, jejichž útoky řízenými pumami či raketami jsou stále přesnější.

 

Pramen

http://www.flugrevue.de/de/mlitaer/uav/boeing-phantom-eye-fliegt...

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka