I patnáct let po slavnostním představení hledá Alca uplatnění

11.06.2012

Praha 11. června (ČTK) - Lehký bojový letoun Aero L-159 Alca, který se poprvé představil veřejnosti 12. června 1997, zůstane asi nadlouho posledním vojenským strojem vyvinutým českými inženýry. Letadlo, postavené na základně elegantního cvičného albatrosu z konce 60. let, nesplnilo naděje svých tvůrců a jeho jediným provozovatelem je i po patnácti letech české vojenské letectvo. Snahy o export "stopadesátdevítek" do Asie, Jižní Ameriky či na Blízký východ zatím vyšly naprázdno.


    Většina ze 72 vyrobených kusů marně čeká na nového majitele pečlivě zakonzervovaná v halách na letišti ve Vodochodech a jen 25 strojů se dočkalo pravidelné služby. Jeden z nich spadl v únoru 2003 po chybě pilota, který tehdy zahynul. Ambiciózní program přitom provázely potíže prakticky od začátku. O dva roky se protáhly dodávky - poslední stroje převzala armáda s dvouletým zpožděním v roce 2004 - a také narostla cena, z předpokládaných zhruba 25 až 30 na více než 51 miliard korun.


    Během testů nových letounů se také objevily nejrůznější závady, v listopadu 2001 například tehdejší velitel vzdušných sil František Padělek dokonce vojákům zakázal na týden na tomto stroji létat. Nakonec se ale tyto "porodní bolesti" podařilo překonat a Alcy v současnosti na nejrůznějších mezinárodních cvičeních ukazují své kvality. Ani to ale dosud nepomohlo k získání zahraničního zákazníka. Někdy se například ukázalo jako neřešitelný problém získání amerického souhlasu k reexportu technologií použitých v letadle.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka