Skyhopper se schovává v kufru

05.06.2012

    Doslova revoluci může do světa i mezi českými piloty stále populárnějších motorizovaných rogall vnést nedávno zalétané motorizované „mini-rogallo“, vyráběné německou firmou Aerotechnics s názvem Mini-Trikes Skyhopper 3000.

    Před letem totiž stačí letci otevřít kufr auta, vytáhnout z něj rozložený letoun a pomocí několika jednoduchých „grifů“ jej složit a jednoduše do sebe zaklapnout jeho jednotlivé části. Pak už zbývá jen jediné – nahodit jeho tlačný pístový motor o výkonu 27 HP/19,9 kW, umístěný za sedadlem pilota a s mini-rogallem z titanových a hliníkových trubek, vážícím jen 24,5 kilogramu vzlétnout a letět s ním maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

 


    Navíc je zajímavé, že Skyhopper může létat i ... tryskově! Na leteckém veletrhu v Magdeburgu byl totiž zmíněnou firmou poprvé představen pouhých šest kilogramů vážící závěsný turbínový pohonný systém Skyjet 3000. Montáž této jednoduché turbíny o tahu 441 Newtonů na jakékoliv rogallo trvá pouhé tři minuty.

    Nelze tedy vyloučit, že se velkou rychlostí blíží chvíle, kdy na obloze spatříme zmíněné rogallo s proudovým motorem, které za sebou na tažném laně vleče ultralehký letoun. Tah zmíněné turbíny, která je již k této činnosti certifikována, totiž takovouto aktivitu bez problémů umožňuje.

--
Pramen
http:///www.aerokurier.de/de/luftsport/air-magdeburg-ein-neues-min..Air magdeburg: Ein neues Mini-Trike und eine Haengegleiterturbine

Mgr. Zdeněk Procházka.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka