Vojenský technický ústav vyvinul bezpilotní letouny pro sledování

29.05.2012

    Praha 29. května (ČTK) - Vojenský technický ústav vyvinul dva bezpilotní letouny, které mohou být použity například pro vzdušný průzkum nebo sledování demonstrací. Armádě i policii by tak ušetřily náklady na provoz velkých pilotovaných vrtulníků, které se pro podobné účely běžně používají. Menší z vyvinutých prostředků váží 6,5 kilogramu a nazývá se Optoelektron. Větší Sokol váží zhruba 20 kilogramů, je však vybaven pokročilejší technikou. ČTK to dnes sdělila Iva Ruskovská ze společnosti PP Partners, která Vojenský technický ústav mediálně zastupuje.

 


    Cílem projektu vývoje bezpilotních prostředků bylo mimo jiné najít levnou cestu, jak pro účely pozorování ze vzduchu nahradit policejní vrtulník. "Cena nového vybaveného policejního vrtulníku je asi 100 miliónů korun a náklady na letovou hodinu se pohybují v desítkách tisíc korun. Vývoj bezpilotních prostředků kategorie mini je možné uskutečnit do 20 miliónů korun a náklady na provoz jsou nepatrné," uvedl ředitel Vojenského technického ústavu Václav Irovský.

    Optoelektron je určen k pozorování událostí s masovou účastí veřejnosti, jako jsou demonstrace, koncerty nebo sportovní utkání. Lze ho ale využít také při přírodních katastrofách, například povodních. Vrtulový letounek lze pustit z ruky nebo vystřelit pomocí gumy. Je poháněn elektromotorem a vybaven kamerou, odkud dokáže přenášet shromážděná data do řídícího střediska.

    Větší bezpilotní letoun Sokol má lepší pozorovací prostředky. Jeho nasazení je možné v různých krizových situacích, které požadují sběr obrazových informací z rozsáhlejšího prostoru, uvedla Ruskovská.

    Vojenský technický ústav, který patří pod společnost LOM Praha, představí oba své nové produkty na slavnostní konferenci uspořádané k 90. výročí založení ústavu. Uskuteční se ve středu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka