Projekt prvního čínského komerčního letadla nabírá další zpoždění

25.05.2012

    Peking 24. května (ČTK) - Projekt prvního čínského komerčního letadla pro osobní přepravu nabírá další zpoždění. Státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (Comac) dnes oznámila, že 90místný letoun ARJ21 nezíská od regulačních úřadů povolení k létaní dříve než v roce 2013. Program tak bude mít zhruba pět let zpoždění proti původnímu plánu a může ohrozit i ambicióznější záměr vyrábět letoun C919 se 168 sedadly, který se má stát konkurentem letadel společností Boeing a Airbus.

    Finanční ředitel firmy Comac Tchien Min uvedl, že čínský regulátor odložil závěrečnou certifikaci ARJ21 až na rok 2013. Původní termín počítal se získáním certifikace již v roce 2008. Na otázku po důvodu zpoždění odpověděl Tchien pouze: "Je to proces."

 


    ARJ21 je menším, regionálním letadlem s doletem zhruba 2000 mil (přes 3200 kilometrů) a má konkurovat letadlům firem Bombardier a Embraer. Analytici i zástupci dodavatelů firmy Comac upozorňují, že zpoždění ARJ21 zřejmě ohrozí i program většího letounu C919. Tchien však uvedl, že projekt většího letounu zatím postupuje podle plánu. První let C919 se má uskutečnit v roce 2014 a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) by mohl udělit povolení způsobilosti k letu v roce 2016.

    Comac na konci února oznámila, že zahájila certifikační zkoušky pro ARJ21. Letoun se zástupci firmy a úřadu CAAC tehdy poprvé a úspěšně přistál po téměř dvou hodinách letu.

    ARJ21 je důležitý pro čínský letecký průmysl, který chce být globálně konkurenceschopným. Podle čínských médií již Comac získala na letadlo nejméně 240 objednávek, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka