Experimentální letoun na solární pohon přistál v Madridu

25.05.2012

    Madrid 25. května (ČTK) - Experimentální letoun Solar Impulse poháněný sluneční energií, který ve čtvrtek odstartoval k pokusnému letu ze Švýcarska do Maroka, dnes přistál ve španělské metropoli Madridu. Přistáním na mezinárodním letišti Barajas skončila první etapa letu dlouhá 1200 kilometrů.

    Let trval švýcarskému pilotovi André Borschbergovi přes 17 hodin. Letoun má sílu 40 koňských sil, pohánějí ho čtyři elektromotory a pohybuje se průměrnou rychlostí kolem 70 kilometrů za hodinu. Tvůrce přišel na 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

 


    Pokud počasí dovolí, odstartuje brzy letadlo s novou posádkou do cílové destinace letu, kterou je marocký Rabat. Pilotem bude švýcarský psychiatr a vzduchoplavec Bertrand Piccard. Do cíle zbývá 1300 kilometrů.

    V roce 2014 chtějí oba piloti bez kapky paliva obletět zeměkouli. Jejich záměrem je dokázat, že existuje alternativa hlučných a "špinavých" letounů i na dlouhých trasách. Oblet Země s vylepšeným typem slunečního letadla má trvat tři až pět dní.

    Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka