U Čáslavi havaroval ruský vojenský letoun; až 19 zraněných

23.05.2012

 

    Chotusice (Kutnohorsko) 23. května (ČTK) - Na letišti u Čáslavi dnes při přistání havaroval ruský vojenský letoun a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, až 19 z nich bylo zraněno, řekli ČTK zástupci generálního štábu a středočeské záchranné služby. V těchto dnech byla v Čáslavi ruská pozorovací mise se speciálním pozorovacím letounem typu Antonov An-30. 

 

    Událost se stala kolem poledne. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové letoun při přistávacím manévru vyjel z dráhy a začal hořet. Na palubě bylo 14 příslušníků ruské armády a devět českých vojáků. Letoun byl v ČR v rámci pozorovacího letu programu Open Sky.

    Původní zprávy hovořily o šesti zraněných, jejich počet ale postupně stoupl. Kolem 13:00 záchranáři evidovali 19 zraněných, většina z nich vážně. "Konečný stav ale ještě nemáme," uvedl Petr Mach ze středočeské záchranné služby. 

    Dva lidé byli letecky přepraveni s popáleninami na specializované pracoviště. Další čtyři pacienty odvezly sanitky do nemocnice v Čáslavi, osm lidí skončilo v kolínské nemocnici a asi pět lidí bylo ošetřeno na místě. 

    Podle fotoreportéra ČTK, který je nedaleko místa neštěstí, se havarované letadlo nerozpadlo, zůstalo v celku. Stroj leží "na břiše", patrně s poškozeným podvozkem. 

    "Byla provedena nezbytně nutná opatření, místo je střeženo. Nikdo ze zraněných už na místě není," uvedla před 13:00 mluvčí letiště Denisa Smitalová. Provoz na letišti byl podle ní přerušen, příčina neštěstí se vyšetřuje. Server iDnes.cz s odvoláním na mluvčí kutnohorské policie Vendulku Marečkovou uved, že antonovu se při přištání nevysunul podvozek. 

    Podle Růžičkové byla kontaktována ruská ambasáda a na místo nehody bude vyslána komise pro vyšetřování leteckých nehod.

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

z neschopněné letiště Čáslav

Odpovědět

Datum : 24.05.2012 08:54, Vložil : Cid

....jak tak koukám je strašně jednoduché v dnešní době z neschopnit hlavní stíhací základnu ČR jedním incidentem na začátku přistávací dráhy a letectvo našeho státu se zhroutí a přestaně fungovat.Směšný.Dnes ráno v Tv hlásili, že Slovensko převezme ostrahu našeho vzdušného prostoru.Neuvěřitelný.Tomu se snad nechce ani věřit a beru to za vtip dne.To není nikdo schopen přelétnout tři stroje do Kbel nebo Pardubic a pozemní cestou přepravit rakety,palivo,startovací zdroje a další doplńky pozemního vybavení a vzít tuto situaci zároveń jako cvičení?Piloty může do hotovosti vozit vrtulník atd a atd.To si nedokáže někdo poradit co a jak?Není přeci možné vyřadit celé stíhací letectvo jednou nehodou na začátku dráhy?Jinak štěstí, že se nestalo ještě něco horšího.zraněným přeji brzké uzdravení bez následků.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka