Klesá zájem o eurovíkendy v Istanbulu, obliba roste Madridu

21.05.2012

    Praha 20. května (ČTK) - Obliba tureckého Istanbulu jako místa pro krátkodobé poznávací dovolené rok od roku v Česku klesá a podobný propad zájmu je patrný také u dříve velmi populární italské Florencie. Počet prodaných takzvaných eurovíkendů naopak roste v případě Madridu a Milána. Dlouhodobě nejoblíbenější zůstává Paříž. Vyplývá to z prodejních statistik největší tuzemské cestovní agentury Invia.cz.

    Zatímco na začátku roku 2010 od ledna do dubna agentura do Istanbulu prodala na 150 eurovíkendů, letos to bylo již jen 33 zájezdů. Podobně se snížila chuť Čechů vydat se na prodloužený víkend do Florencie; před dvěma lety byla šestou nejoblíbenější destinací, letos se ale nevešla ani do první desítky.

    Za poklesem zájmu o pobyt v Istanbulu jsou nižší nabídka a relativně drahé letenky. Několik cestovních kanceláří, které do Istanbulu prodávaly letecké zájezdy charterovými letadly, zkrachovalo, upozornil marketingový ředitel Invia.cz Michal Tůma. Jako příklad uvedl West holiday, I'm travelling a CK CDW. Do Turecka nyní navíc na rozdíl od řady evropských metropolí není možné z Česka pořídit cenově příznivé letenky od nízkonákladových dopravců, přímo tam z Prahy létá pouze národní letecký dopravce Turkish Airlines.

    Opačný trend výrazného nárůstu zájmu Invia.cz zatím letos registruje například u Madridu a Milána, oběma městům pomáhá přímé pravidelné letecké spojení. Do severoitalského města takové loni otevřela nízkonákladová společnost Air One patřící do skupiny Alitalia a kromě ní na trase létají České aerolinie, easyJet a Wizz Air. O cestující mezi Prahou a Madridem se dělí České Aerolinie, Iberia a Wizz Air.

    "Eurovíkendy jsou produkt, který může fungovat pouze bez mezipřistání," potvrdil zásadní vliv kvality leteckého spojení na atraktivitu destinace Udo Wichert, ředitel české pobočky cestovní kanceláře Neckermann, která se na zájezdy po Evropě specializuje. Klienti krátkodobých dovolených jsou totiž citliví na dobu, kterou stráví na letištích. Ideální je odlet ve čtvrtek v sedm hodin ráno a návrat v neděli v deset večer.


    Pořadí jednotlivých destinací podle počtu prodaných krátkodobých poznávacích zájezdů (uvedeno za lomítkem)

 

Pořadí 2010 (leden - duben) 2011 (leden - duben) 2012 (leden - duben)
1. Paříž / 335 Paříž / 338 Paříž / 388
2. Istanbul / 150 Řím / 163 Řím / 138
3. Řím / 70 Istanbul /98 Londýn /73
4. Londýn /38 Londýn /83 Istanbul / 33
5. Benátky /23 Benátky /78 Benátky / 30

Zdroj ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka