Příjmy aerolinek v USA z přepravy zavazadel loni poprvé klesly

18.05.2012

    New York 18. května (ČTK) - Příjmy amerických aerolinek z přepravy zavazadel loni poprvé od zavedení poplatku klesly, i když velice mírně. Americké ministerstvo dopravy uvedlo, že 17 velkých leteckých společností v zemi vybralo na poplatcích za přepravu zavazadel loni 3,36 miliardy USD (67,1 miliardy Kč), o rok dříve to bylo 3,4 miliardy USD. Celkový počet cestujících aerolinek ale stoupl o 2,4 procenta.

    Poplatky za přepravu zavazadel se začaly vybírat před čtyřmi lety, kdy prudce vzrostly ceny ropy. Mnoho aerolinek však vybíralo příplatek za těžká nebo nadměrně velká zavazadla či za více zavazadel na osobu již dříve. Nejnovější údaje naznačují, že cestující začínají cestovat nalehko, aby co nejvíce ušetřili.

    Nejvíce peněz na poplatcích vybraly Delta Arlines, a to 863,6 milionu USD. To je více, než činil loni čistý zisk firmy 854 milionů USD. Druhé American Airlines vybraly na poplatcích 593,5 milionu USD, mateřská firma AMR loni hospodařila se ztrátou dvě miliardy USD.

    Aerolinky Spirit, které jako jediné v USA zpoplatňují i přepravu příručních zavazadel, vybraly na poplatcích 134 milionů USD. V žebříčku podle výše vybraných poplatků jim patří osmá příčka.

    Poplatky za odbavení zavazadla zavedly v roce 2008 American Airlines kvůli prudkém růstu cen ropy. Další aerolinky je rychle následovaly. Výjimkou je společnost JetBlue, která poplatky za první zavazadlo nevybírá, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka