Béčko letí do Británie

17.05.2012

    Britské vojenské letectvo, RAF, si konečně ujasnilo, jakou verzi nejmodernějšího víceúčelového letounu F-35/Joint Strike Fighter, vyráběného americkou leteckou firmou Lockheed Martin, si pořídí. Britský ministr obrany Philip Hammond totiž leteckým novinářům v pátek 11.května v britském parlamentu oznámil, že na již stavěných nových britských letadlových lodích třídy Queen Elizabeth bude operovat verze B tohoto stroje, která je díky zdvihovým motorům schopna krátkého startu a přistání obdobně jako z dřívějších letadlových lodí britského námořnictva již operující Sea Harriery.

 


    Důvodem, proč se nakonec britské ministerstvo obrany rozhodlo nepořídit si původně zvažovanou verzi C, která v roli útočného stroje unese větší náklad bojových prostředků a má s nimi větší dolet, jsou časové i technické. Nezanedbatelnou roli sehrálo především to, že při pořízení stroje modelu C, který by z paluby budoucí britské letadlové lodě startoval konvenčním způsobem, by bylo třeba stavěné lodě opatřit nově zkonstruovanými katapulty pro start a záchytnými lany pro přistání „Céček“. To by ovšem u první stavěné lodi této třídy se jménem Prince of Wales znamenalo růst dosavadních nákladů na stavu lodi, které již nyní činí 950 milionů liber šterlinků, na 2 miliardy liber.

    Navíc by při dodatečné montáži zmíněných zařízení byly nové britské letadlové lodi schopné operačního nasazení až v roce 2023, což je pro ministerstvo zcela nepřijatelné, neboť jako cílový rok definitivního operačního nasazení lodí, vyzbrojených F-35, byl již dříve stanoven rok 2020. Cílové datum ovšem bude podle ministra možné bez problémů dodržet díky pořízení F-35B, neboť instalace zmíněných zařízení na palubách nebude díky kolmostartující verzi B, poháněné „turbofany“ britské firmy Rolls Royce, potřebná.

    Dodávky prvních sériových „Béček“ očekává ministerstvo v roce 2016, s jejich prvním zkušebními přistáními na nové letadlové lodi britského námořnictva Queen Elizabeth se počítá v roce 2018. Zajímavé je, že první pro RAF vyrobené „Béčko“ již u výrobce na továrním letišti ve Fort Worth prochází zkušebním letovým programem a s předáním britskému letectvu se počítá v červnu. Poté s velkou pravděpodobností bude sloužit k přeškolováni britských pilotů na základně amerického letectva Eglin Air Force Base na Floridě, kde již nyní probíhá výcvik všech pilotů na tento supermoderní letoun. Velká Británie do programu pořízení F-35 již investovala 1,8 miliardy anglických liber.

--
Pramen
www.flugrevue.de/de/fluggeraet-hersteller/grossbritannien-geht-zur-f-35-b-zuruck.93814.htm

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

F35 for GB

Odpovědět

Datum : 19.05.2012 11:12, Vložil : Toman D.

I am nearly shure, main reason to intoduce some F35 VTOL is political, because Folklands are again very "hot" area. (Argentina blocked air transport to this part of GB, and again have some "pretensions").In this moment, GB have only small aircraft carriers ships for VTOL, the same situation as in former war Argentina - GB.Retaired Hurriers performed well against argentinian supersonic fighters, but F35 is supersonic and stealthy, maybe now Argentina will "change maind" or ....

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka