Přerovské letiště se otevře lidem, stroje budou na zemi i na nebi

17.05.2012

    Přerov 17. května (ČTK) - Přerovská vrtulníková základna otevře příští sobotu své brány veřejnosti. Návštěvníkům slibuje pestrou přehlídku strojů na zemi i ve vzduchu. Na letišti se představí letecká a pozemní technika armády i letouny aeroklubů. Na programu budou letové ukázky vojenských a civilních letounů. Zástupci letiště, kteří se již léta potýkají s nejistotou týkající se budoucnosti základny, akci nazvali Středomoravská letecká pouť. Její třetí ročník připomene i dvě významná stoletá výročí.

    "Během středomoravské pouti se budou prokládat letecké ukázky s pozemními. Program bude uspořádán tak, aby si lidé našli co je zajímá na zemi a poté se mohli koukat vzhůru. Středomoravská letecká pouť se konala také v předchozích letech, ale doplatili jsme poslední dva ročníky na počasí. Program bude letos určitě zajímavější," řekla dnes ČTK mluvčí základny Jana Skřivánková.

 


    Na své si přijdou i příznivci leteckých obřích modelů. K vidění bude také technika vojenské policie, hasičů, policie či vojenského veterán klubu z Boskovic. Přislíbeny jsou podle zástupců letiště dopravní vrtulníky Mi 17/171š, záchranný vrtulník W-3A Sokol, bitevní vrtulníky Mi 24/35, dopravní letoun CASA a nadzvukové letouny JAS 39 Gripen. Nebudou chybět ani vyhlídkové lety a výsadky z vrtulníků.

    Akci bude předcházet v pátek dopoledne Den dětí. "Nahlášeno máme na 1200 návštěvníků, půjde o předvoj leteckého dne," uvedla mluvčí základny. Vpodvečer se chystá hromadný odlet vzdušných balonů z letiště, tuning show a akci v noci zakončí ohňostroj.

    Dny otevřeného letiště mají ve městě dlouhou tradici. První byl 22. září 1929, v minulých letech se akce konaly na letišti již nepravidelně. Podepsal se na tom i nejistý osud letiště, kterému hrozí zánik. Už několik let jeho pracovníci čekají na verdikt ministerstva obrany. Není tak ani vyloučeno, že jde o poslední show na tomto letišti. "Obavy určitě jsou, všichni víme, že jsme jedni z adeptů, navíc se bude propouštění týkat celé armády. Zatím však není rozhodnuto, nikdo neuvažuje, že je to poslední akce. Meč je nad námi celou dobu," dodala Skřivánková.

    Letošní ročník Středomoravské letecké pouti připomene 100 let od narození legendárního stíhacího pilota RAF Františka Fajtla a sté výročí bezmotorového létání v Přerově.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka