Pobaltí rozšíří financování ochrany svého vzdušného prostoru

17.05.2012

    Vilnius 17. května (ČTK) - Na nadcházející vrcholné schůzce Severoatlantické aliance v Chicagu pobaltské státy potvrdí zvýšení svého příspěvku na leteckou ochranu svého vzdušného prostoru. Oznámila to dnes ve Vilniusu litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Pobaltské státy NATO nemají vlastní letectvo a na ochraně jejich vzdušných hranic se střídavě podílejí jejich spojenci včetně České republiky.

    Projekt ochrany vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska je podle Grybauskaitéové "jeden z nejúspěšnějších příkladů severoatlantické solidarity a rozumné obrany".

    Podle informací litevského ministerstva obrany financovaly loni pobaltské země ochranu svého vzdušného prostoru částkou 2,2 milionu eur (56 milionů korun). Tato částka se má nyní zvýšit na 3,5 milionu (89 milionů korun).

    Státy NATO se při ostraze vzdušného prostoru pobaltských států střídají od roku 2004. Stroje českého letectva Jas-39 Gripen byly nasazeny poprvé v roce 2009 a hlídkovat budou v Pobaltí znovu letos od září do prosince.

    Původně byl projekt rozplánován do roku 2014, letos v únoru byl ale prodloužen do roku 2018. Pobaltské země od roku 2009 financují pobyt leteckého personálu ve svých zemích, od roku 2010 hradí i výdaje na transport lidí a techniky.

    I po zvýšení výdajů na mise NATO mají být náklady na ochranu pobaltského vzdušného prostoru nižší, než kdyby Litva, Lotyšsko a Estonsko zakoupily vlastní stíhačky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka