EADS se vrátila k zisku, varuje před náklady na opravu A380

16.05.2012

    Paříž 16. května (ČTK) - Evropský výrobce letecké techniky EADS vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk 133 milionů eur (3,4 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 12 milionů eur ve stejném období loni způsobenou změnami v účetnictví. Firma však varovala, že její výsledky v prvním čtvrtletí poškodily náklady 158 milionů eur na opravu křídel obřích letounů A380, které vyrábí její dceřiná firma Airbus.

 


    Provozní zisk bez mimořádných položek se zdvojnásobil na 480 milionů eur a příjmy stouply o 16 procent na 11,4 miliardy eur. Analytici v průměru čekali provozní zisk 371 milionů eur při příjmech 10,64 miliardy eur.

    EADS varovala, že náklady na opravu trhlin v kovových svorkách křídel A380 zpomalí snahy na zlepšení ziskovosti programu a ohrožují také letošní plán firmy, který počítal s dodávkou 30 letounů. V prvním čtvrtletí Airbus dodal čtyři letouny A380 a sedm aerolinií již vlastní 71 těchto strojů.

    Trhliny v kovových svorkách uvnitř křídel byly u letounu A380 poprvé zjištěny v únoru. Evropský úřad pro bezpečnost letového provozu (EASA) poté nařídil Airbusu, aby kvůli trhlinám zkontroloval všechny obří letouny A380, které jsou v provozu.

    EADS je evropskou holdingovou společností s francouzko-německým vedením. Sídlo má v Nizozemsku. Vyrábí také helikoptéry Eurocopter, satelity Astrium a vojenské elektronické systémy Cassidian, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka