Do systému povolenek EU nevstoupilo jen deset aerolinek

15.05.2012

    Brusel 15. května (ČTK) - Pouze osm čínských a dvě indické letecké společnosti létající do zemí Evropské unie se nezapojily do evropského programu obchodů s leteckými povolenkami pro aerolinky. Dnes to agentuře Reuters sdělila evropská komisařka pro ochranu klimatu Connie Hedegaardová. Požadavky EU podle ní naopak splnilo 1200 leteckých firem.

    Podle Hedegaardové dala Evropská komise deseti aerolinkám čas do poloviny června, aby se připojily k systému povolenek. Pokud to neudělají, má komise možnost udělit jim pokutu. V případě opakovaného porušování pravidel jim může dokonce zakázat létat do destinací v EU.

    Pokuty za porušení pravidel činí nejméně 100 eur (2500 korun) za každou tunu emisí oxidu uhličitého, na kterou letecká firma nebude mít povolenky.

    Zavedení systému povolenek kritizovalo více než 20 zemí. Čína a Indie svým aerolinkám účast v systému zakázaly. Americké společnosti uvedly, že požadavky EU splní jen s nechutí.

    Odpůrci systému tvrdí, že EU takto uvalila daň i na území, které leží mimo její územní svrchovanost. Země odmítající plán unie také zvažují, zda nepřijmou nějaká odvetná opatření.

    Analytici upozorňují na to, že celý spor je tak vážný, že by mohl vyústit v mezinárodní obchodní válku a narušit leteckou dopravu. Problémem se zabývá i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

    Komisařka Hedegaardová dnes uvedla, že se unie snaží situaci v rámci ICAO vyřešit. EU je podle Hedegaardové ochotna svůj systém povolenek změnit, ovšem pouze v případě, že se podaří dosáhnout celosvětové dohody o boji proti rostoucím emisím oxidu uhličitého v letecké dopravě.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka