Obrana letos zaplatí 643 milionů korun do rozpočtu NATO

30.04.2012

    Praha 30. dubna (ČTK) - Ministerstvo obrany letos zaplatí ze svého rozpočtu 643 milionů korun do fondů Severoatlantické aliance (NATO). Do vojenského rozpočtu aliance přispěje 385 miliony korun, do programu bezpečnostních investic 176 miliony a do rozpočtů aliančních agentur přispěje částkou téměř 82 milionů korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany, který ve středu projedná vláda. Dalších 34 milionů investuje obrana do modernizace letiště v Čáslavi, aby splnilo kritéria NATO.

    Příspěvek Česka do aliančního rozpočtu se zvýšil o téměř 16 milionů korun. Navýšení podílu se promítne rovněž do rozpočtu ministerstva zahraničních věcí, ze kterého jsou hrazeny příspěvky ČR do civilního rozpočtu NATO. Ministerstvo zahraničí zaplatí navíc 1,8 milionu korun.

    Podle metodiky NATO je výše příspěvku jednotlivých států odvozena od výše jejich hrubého národního příjmu, který ve svých statistikách zveřejňuje Světová banka. Na základě tohoto klíče se podíl ČR na financování NATO zvýšil z 0,9 procenta na 0,93 procenta. Podíly jsou stanovovány vždy pro období následujících dvou let.

    Vláda ve středu také projedná smlouvu na dobudování velitelského a řídícího střediska na vojenském letišti v Čáslavi. Kontrakt v objemu 34 milionů korun má základně zajistit potřebné počítačové a programové vybavení. Podle ministerstva obrany je projekt důležitý pro plnohodnotné zapojení českých vzdušných sil do systému protivzdušné obrany NATO. Obrana zakázku zadala státnímu podniku LOM Praha.

    Severoatlantická aliance se podobně jako mnohé další organizace a státy potýká s následky hospodářské krize. Její vedení již několikrát varovalo, aby členské státy kvůli úsporným opatřením nerezignovaly na společnou obranu. Východiskem z krize je podle mnohých expertů užší spolupráce při vojenských akvizicích a sdílení některých vojenských prostředků. Státy by se v rámci NATO měly specializovat na určitý okruh vojenských schopností, uvádí experti aliance.

    Boj s následky hospodářské recese, sdílení vojenských kapacit a kolektivní obrana budou patrně hlavními tématy nadcházejícího summitu NATO, který se uskuteční v Chicagu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka